Znaczne zmniejszenie wartości rzeczy w rozumieniu art. 211 k.c.
Zniesienie współwłasności przez podział rzeczy wspólnej (art. 211 k.c. i art. 623 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Użyty w art. 211 k.c. zwrot "znaczne zmniejszenie wartości" jest zwrotem niedookreślonym, w związku z czym przyjmowanie z góry jakiejś uogólniającej formuły ewaluacyjnej jest niedopuszczalne; zwrot ten podlega autonomicznej weryfikacji sędziowskiej w każdej rozpoznawanej sprawie, stosownie do okoliczności.
W realiach niniejszej sprawy należy uznać, że spadek wartości nieruchomości (działek), określany przez skarżącą szacunkowo na 1/3, nie może być oceniony jako "znaczny" w rozumieniu art. 211 k.c., zważywszy dodatkowo, że przy jego odmierzaniu bezzasadnie pominięto wartość budynku, jak też nie wzięto pod rozwagę, iż - co znane notoryjnie - każdy podział nieruchomości dokonywany nie w celach czysto komercyjnych prowadzi do, przynajmniej przejściowego, obniżenia jej rynkowej wartości.
Postanowienie SN z dnia 21 kwietnia 2004 r., III CK 448/02
Standard: 12177 (pełna treść orzeczenia)
Podział mógłby okazać się niewskazany, jeżeli w jego wyniku doszłoby do wyraźnego pogorszenia sytuacji jednego lub kilku współwłaścicieli (por. uz. Uchwały Pełnego Składu Izby Cywilnej z dnia 21 grudnia 1974 r.). Dopiero w ramach tej przesłanki, wyłączającej dopuszczalność podziału nieruchomości w naturze stają się aktualne wywody dotyczące znacznego ograniczenia dochodów jakie przynosiłaby nieruchomość w razie ustanowienia odrębnej własności lokalu użytkowego o wartości przewyższającej istotnie udział uczestników R.
Postanowienie SN z dnia 19 lipca 2000 r., II CKN 1071/98
Standard: 31105 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 12178
Standard: 40683