Czynności prawne między małżonkami (przesunięcia z majątku wspólnego do majątku osobistego)
Zakaz podziału majątku wspólnego i rozporządzania udziałem w czasie trwania wspólności (art. 35 k.r.o.) Małżeńska wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) (art 31 k.r.o.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Sąd Najwyższy w niniejszym składzie nie kwestionuje dopuszczalności „przesunięć” majątkowych z majątku wspólnego do majątku osobistego. Istnieje jednak potrzeba rozróżnienia czynności rozporządzającej, której skala skutków odniesionych do składu i wartości majątku wspólnego prowadzi do wniosku, że uszczuplenie było relatywnie niewielkie i nie odcisnęło się istotnie na zawartości majątku wspólnego - a co za tym idzie, której zakaz z art. 35 k.r.o. nie dotyczy - od takiej czynności (czy też kilku ze sobą powiązanych czynności) której (czy którym) przypisać należy charakter podziału majątku wspólnego – choćby częściowego. Chodzi o to, by czynnościami syngularnymi nie doprowadzić do skutku zbieżnego z tym, przed którym ma chronić zakaz z art. 35 k.r.o.
Postanowienie SN z dnia 8 grudnia 2022 r., II CSKP 236/22
Standard: 79804 (pełna treść orzeczenia)
Zawarcie związku małżeńskiego nie wiąże się z ograniczeniem każdego z małżonków w zdolności do samodzielnego działania w obrocie prawnym. Wspólność ustawowa między małżonkami nie pozbawia ich zdolności do dokonywania rozporządzeń poszczególnymi przedmiotami należącymi do ich majątku wspólnego na korzyść ich majątków osobistych, jak i przedmiotami należącymi do ich majątków osobistych na korzyść ich majątku wspólnego. Dokonanie tego rodzaju rozporządzeń wymaga jednak złożenia stosownych oświadczeń woli przez uprawnionych, na podstawie których będzie można stwierdzić, że miały miejsce dwie czynności, z których jedna prowadziła do nabycia przedmiotu majątkowego do określonej masy majątkowej, z zachowaniem zasad oznaczonych w art. 31 § 1 i art. 33 k.r.o., a druga do przesunięcia tego przedmiotu do innej masy majątkowej, z obowiązkiem dokonania rozliczeń nakładów, jak o tym stanowi art. 45 k.r.o., lub z wyłączeniem tego obowiązku.
Uchwała SN z dnia 19 października 2018 r., III CZP 45/18
Standard: 23826 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 23432
Standard: 70002
Standard: 12043
Standard: 12044
Standard: 12045