Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Brak odpisu pozwu dla prokuratora jako brak formalny pozwu o zaprzeczenie ojcostwa (art. 457 k.p.c.)

Doręczenie prokuratorowi odpisu pozwu i zawiadamia go o terminach rozprawy (art. art. 449 i art. 457 k.p.c.) Zawiadamianie prokuratora przez sąd (art. 59 k.p.c.) Odpisy pisma procesowego i odpisy załączników; wymienienie załączników (art. 128 k.p.c. i art. 126 § 1 pkt 5 k.p.c.) Obalenie domniemania w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa (art. 62 § 3 k.r.o.)

Stosownie do art. 130 § 1 k.p.c. przewodniczący może wezwać stronę, pod rygorem zwrotu pozwu do uzupełnienia w terminie tygodniowym tylko takich braków formalnych pozwu, które uniemożliwiają nadanie mu prawidłowego biegu. Takim brakiem stosownie do art. 123 k.p.c. jest m.in. brak odpisów pozwu z załącznikami dla uczestniczących w sprawie stron. Brak odpisu pozwu dla osób, które według jego treści nie uczestniczą w sprawie, nie może być w świetle cyt. przepisu uchodzić za brak formalny, podlegający usunięciu w trybie art. 130 k.p.c.

Jeśli chodzi o prokuratora, to jest on od początku stroną w sprawie wówczas, gdy wytacza powództwo na rzecz oznaczonej osoby (art. 55 k.p.c.), o unieważnienie małżeństwa, o ustalenie istnienia lub nieistnienia małżeństwa (art. 448 k.p.c.). Ponadto w sprawach, w których przepisy postępowania cywilnego przewidują obowiązkowy udział prokuratora (por. art. art. 449, 457, 546 § 2 i 580 k.p.c.), jest on jednym z uczestników postępowania, dla którego zgodnie z art. 128 k.p.c. osoba wszczynająca postępowanie obowiązana jest dołączyć odpis pisma procesowego z załącznikami (por. orz. SN z 20.I.1967 r., I Cz. 149/66).

Tylko w wymienionych sprawach niedołączenie do pozwu jego odpisu dla prokuratora stanowi brak formalny, który może uzasadniać zastosowanie trybu przewidzianego w art. 130 k.p.c.

Wprawdzie Sąd zawiadamia prokuratora o każdej sprawie, w której udział jego uważa za potrzebny (art. 59 k.p.c.), a prokurator może wstąpić do sprawy w każdym stadium postępowania (art. 60 k.p.c.), jednakże uczestnikiem w sprawie, w rozumieniu art. 128 k.p.c., staje się on dopiero z chwilą zgłoszenia w niej swego udziału i dopiero od tej daty istnieje obowiązek dołączenia dla prokuratora odpisów pism procesowych i załączników (art. 60 § 1 in fine k.p.c.).

Informacyjne zawiadomienie przez Sąd prokuratora o toczącej się sprawie (art. 59 k.p.c.) nie przesądza jeszcze o jego udziale w niej, a przeto nie uzasadnia to po stronie powoda obowiązku dołączenia dla prokuratora odpisu pozwu i załączników.

W sytuacji gdy prokurator nie wręczył postępowania, ani gdy udział jego w sprawie nie może być uznany za obowiązkowy, niedołączenie odpisu i załączników dla prokuratora nie jest brakiem formalnym w rozumieniu art. 130 § 1 k.p.c., który może być uzupełniony w trybie i pod rygorem przewidzianym w tym przepisie.

Brak ten bowiem nie stanowi przeszkody do nadania pismu procesowemu prawidłowego biegu.

W tych warunkach za nieuzasadnione należało uznać w konkretnej sprawie wezwanie powoda pod rygorem zwrotu pozwu do dołączenia jego odpisu dla prokuratora, jak również późniejsze zarządzenie zwrotu pozwu.

Usprawiedliwia to wniosek żalącego się o uchylenie zaskarżonego zarządzenia, jako naruszającego art. 130 k.p.c.

Postanowienie SN z dnia 23 grudnia 1968 r., I PZ 67/68

Standard: 14928

W myśl art. 457 k.p.c. w sprawach o zaprzeczenie ojcostwa lub o unieważnienie uznania dziecka odpis pozwu doręcza się prokuratorowi i zawiadamia się go o terminach rozprawy. Z przepisu tego, a zwłaszcza z zawartego w nim postanowienia, że prokurator w wymienionych sprawach powinien być zawiadamiany o każdym terminie rozprawy, wynika, że nie chodzi w nim tylko o poinformowanie prokuratora o toczącej się ważnej - z punktu widzenia interesu społecznego - sprawie, lecz że przewiduje on też obowiązkowy udział prokuratora w wymienionych sprawach. Jeżeli zaś tak, to prokurator jest jednym z uczestników postępowania w każdej sprawie o zaprzeczenie ojcostwa oraz o unieważnienie uznania dziecka. Z tego zaś z kolei wynika, że powód, wszczynając taką sprawę, obowiązany jest dołączyć odpis pozwu także dla prokuratora (art. 128 k.p.c.). Niedołączenie więc do pozwu tego odpisu stanowi brak formalny, który uzasadnia zastosowanie art. 130 k.p.c.

Postanowienie SN z dnia 20 stycznia 1967 r., I CZ 149/66

Standard: 11959 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.