Pomoc rodzinie i obowiązki sądu opiekuńczego na gruncie (art. 100 k.r.o.)
Odebranie dziecka od osoby nieuprawnionej; pomoc rodzicom (art. 100 k.r.o.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Przesłanką zastosowania art. 100 k.r.o. jest ustalenie, że dziecko znajduje się u osoby nieuprawnionej. Nie można przyjąć, że taka sytuacja występuje – nawet przy założeniu, że obejmuje osobę tylko czasowo nieuprawnioną do sprawowania bieżącej pieczy nad dzieckiem – gdy osoba, która wykonuje pieczę nad dzieckiem ma być obecna przy kontaktach z dzieckiem i jedynie uniemożliwia wykonywanie tych kontaktów zgodnie z orzeczeniem sądu.
Uchwała SN z dnia 18 marca 2011 r., III CZP 139/10
Standard: 53278 (pełna treść orzeczenia)
Rodzice sprawują pieczę nad osobą i majątkiem dzieci (art. 95 § 1 k.r. i op.), obowiązani są troszczyć się o ich fizyczny i duchowy rozwój (art. 96 k.r. i op.). Do nich należy też kierowanie dziećmi, reprezentowanie (art. 98 § 1 k.r. i op.) i zarząd ich majątkiem (art. 101 § 1 k.r. i op.). Powierzenie tych funkcji rodzicom leży w interesie dziecka. Wymaga to zapewnienia im możności prawidłowego wykonywania włożonych na nich obowiązków i związanych z tym uprawnień i usuwania występujących w tym zakresie przeszkód.
Przebywanie dziecka u osoby trzeciej i przeciwstawienie się przez nią woli rodziców odebrania dziecka uzasadniają roszczenie o jego wydanie. Stosownie do art. 100 po średniku k.r. i op. każde z rodziców może się zwrócić do sądu opiekuńczego o odebranie dziecka zatrzymanego przez osobę nieuprawnioną.
Postanowienie SN z dnia 5 maja 2000 r., II CKN 765/00
Standard: 11464 (pełna treść orzeczenia)