Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Rozstrzygnięcie o obowiązku alimentacyjnym przysposabiającego

Rozwiązanie przysposobienia (art. 125 k.r.o.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Sąd w razie rozwiązania stosunku przysposobienia w wypadku, gdy ustali, że:

a) rodzice dziecka, którego przysposobienie rozwiązano, mają zarobkowe i majątkowe możliwości pełnego zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb dziecka – nie może utrzymać w mocy obowiązków alimentacyjnych przysposobiających względem przysposobionego;

b) rodzice tego dziecka nie mają w ogóle możliwości zaspokajania jego usprawiedliwionych potrzeb – określi wysokość alimentów należnych dziecku od przysposabiających (art. 125 § 1 zd. 3 k.r.o.) zgodnie z przesłankami określonymi w art. 135 § 1 k.r.o.,

c) rodzice dziecka mogą jedynie częściowo zaspokoić usprawiedliwione potrzeby dziecka, a przysposabiający mają także takie możliwości – orzeknie ogólnie, iż utrzymuje w mocy obowiązki alimentacyjne przysposabiających. W przypadku wydania takiego orzeczenia, w odrębnym procesie, w którym pozwanymi będą rodzice dziecka i przysposabiający, sąd w oparciu o kryteria określone w art. 135 k.r.o. określi kwotowo zakres obowiązku alimentacyjnego każdego z pozwanych.

Wyrok SN z dnia 30 grudnia 1980 r., II CR 532/80

Standard: 11450

Orzeczenie o utrzymaniu obowiązku alimentacyjnego powinno być wydane także z urzędu. Oznacza to, że w każdej sprawie sąd powinien orzec bądź o utrzymaniu obowiązków alimentacyjnych, bądź o odstąpieniu od takiego orzeczenia. Należy też mieć na uwadze, że pierwsze z tych orzeczeń polega na rozstrzygnięciu o samej zasadzie utrzymania obowiązku alimentacyjnego, bądź bez żadnych ograniczeń, bądź w zakresie ograniczonym, np. na utrzymaniu tylko obowiązku przysposabiającego.

W sprawie o rozwiązanie przysposobienia możliwe jest także - jeżeli uprawniony o to wnosi - zasądzenie aktualnie należnych alimentów.

Uchwała SN z dnia 9 czerwca 1976 r., III CZP 46/75, wytyczne

Standard: 11447 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 161 słów. Wykup dostęp.

Standard: 11451

Komentarz składa z 88 słów. Wykup dostęp.

Standard: 11452

Komentarz składa z 74 słów. Wykup dostęp.

Standard: 11453

Komentarz składa z 44 słów. Wykup dostęp.

Standard: 11448

Komentarz składa z 204 słów. Wykup dostęp.

Standard: 11449

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.