Zezwolenie na złożenie alimentów do depozytu (art. 883 § 2. k.p.c.)
Egzekucja świadczeń alimentacyjnych (art. 1081 – 1088 k.p.c.)
Wnioskodawca wniósł o zezwolenie na złożenie do depozytu sądowego kwoty 6000 zł stanowiącej równowartość sześciokrotnych zasądzonych alimentów z jednoczesnym upoważnieniem komornika sądowego do podejmowania przez niego kwot nieuiszczonych przez wnioskodawcę wymagalnych należności alimentacyjnych.
Wskazać należy, że na podstawie art. 883 § 2. k.p.c. dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży na rachunek depozytowy Ministra Finansów sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych; równocześnie wszczyna z urzędu egzekucję.
Z redakcji przywołanego przepisu wyraźnie wynika, że chodzi nie o depozyt sądowy, ale o rachunek depozytowy Ministra Finansów prowadzony na podstawie art. Art. 83a. 1. ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U.2017.2077 j.t.) w Banku Gospodarstwa Krajowego.
Z powyższego wynika, że do rozpoznania wniosku nie jest przewidziana droga sądowa, gdyż do umorzenia postępowania egzekucyjnego nie jest wymagane uprzednie złożenie sum pieniężnych na rachunek depozytowy sądu za uprzednim zezwoleniem sądu. Powyższy przepis wyraźnie odwołuje się do złożenia przez dłużnika stosownej kwoty, a nie do sprawy o złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego (art. 692 k.p.c.). Wynik wykładni językowej jest więc taki, że dłużnik dokonuje złożenia stosownej sumy na rachunek depozytowy bez uzyskania w postępowaniu nieprocesowym zezwolenia sądu. Odmienna interpretacja pozostawałaby w sprzeczności z niekwestionowanym w judykaturze i literaturze poglądem, że złożenie świadczenia do depozytu sądowego na podstawie prawomocnego postanowienia sądu następuje w celu wywołania skutków materialnoprawnych.
Odmienna wykładnia pozostawałaby w sprzeczności z funkcją postępowania egzekucyjnego, które powinno za pomocą prostych środków i możliwie najszybciej doprowadzić do zaspokojenia wierzyciela. Przyjęcie dodatkowego wymagania, polegającego na konieczności uzyskania zgody sądu na złożenie przez dłużnika kwoty pieniężnej na podstawie art. 883 § 2 k.p.c., pozostawałoby w sprzeczności z tym założeniem.
Trzeba wyraźnie podkreślić, że na gruncie art. 883 § 2 k.p.c. złożenie do depozytu wskazanej w nim sumy wypływa wyłącznie z potrzeb postępowania egzekucyjnego, stanowiąc realizację roszczenia skonkretyzowanego prawomocnym wyrokiem. Działanie dłużnika stanowi wykonanie obowiązku nałożonego w tytule wykonawczym i nie należy go postrzegać jako surogat wykonania zobowiązania w rozumieniu prawa materialnego. W tym wypadku dłużnik jest dysponentem toczącego się postępowania egzekucyjnego i w razie rzetelnego wywiązywania się z prawomocnie zasądzonego świadczenia może skorzystać z przewidzianej przez ustawodawcę możliwości uniknięcia negatywnych skutków związanych z prowadzeniem sądowego postępowania egzekucyjnego.
Spełnienie wymagań objętych hipotezą omawianego przepisu powoduje, że komornik po wysłuchaniu wierzyciela i dłużnika na podstawie art. 827 k.p.c. umarza egzekucję co do świadczeń wymagalnych w przyszłości. Na to postanowienie przysługuje skarga na czynność komornika, a na orzeczenie sądu rejonowego w tym przedmiocie zażalenie do sądu drugiej instancji (art. 828 k.p.c.). Ewentualne zatem badanie w drodze postępowania depozytowego, czy - według przytoczonych przez dłużnika okoliczności - złożenie do depozytu stosownej sumy jest w tej sytuacji uzasadnione pozostawałoby w sprzeczności z zasadą efektywności postępowania egzekucyjnego (tak SN w uchwale z dnia 27 lutego 2008 r., III CZP 153/07).
Postanowienie SR w Olsztynie z dnia 22 stycznia 2018 r., III RNs 1861/17
Standard: 10901 (pełna treść orzeczenia)
Unormowanie zawarte w art. 883 § 2 k.p.c. pozwala na umorzenie postępowania egzekucyjnego na żądanie dłużnika wówczas, gdy zostaną spełnione przesłanki wymienione w tym przepisie. Tymi przesłankami są:
1) uiszczenie przez dłużnika świadczeń już wymagalnych,
2) złożenie przez niego do depozytu sądowego sumy równającej się sumie świadczeń alimentacyjnych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy.
Są jednak wypadki:
1) gdy dłużnik nie płaci świadczeń alimentacyjnych albo płaci je nieregularnie co do wysokości i terminów oraz
2) gdy dłużnik dobrowolnie wywiązuje się z nałożonego na niego obowiązku uiszczania rat alimentacyjnych.
Przepis art. 883 § 2 k.p.c. dotyczy sytuacji wynikających z pkt 1, tj. gdy dłużnik nie uiszcza należności alimentacyjnych albo świadczy je nieregularnie, choćby nawet aktualnie chciał dobrowolnie je świadczyć. Jeżeli zaś dłużnik dobrowolnie wywiązuje się z obowiązku uiszczania świadczeń alimentacyjnych, wierzyciel nie powinien kierować do komornika wniosku o egzekucyjne ich ściągnięcie, albowiem dłużnik urzeczywistnia prawo materialne, stosuje się do wykonalnego tytułu egzekucyjnego (np. orzeczenia sądu).
Ponieważ wierzyciel mający tytuł wykonawczy może inicjować postępowanie egzekucyjne, a komornik nie jest uprawniony do badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym (art. 803, 804 k.p.c.), przeto organ egzekucyjny (komornik) nie może odmówić wszczęcia egzekucji.
Uchwała SN z dnia 27 listopada 1986 r., III CZP 40/86
Standard: 32486 (pełna treść orzeczenia)