Wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego przez pełnomocnika (art. 94 § 2 k.p.c.)
Wypowiedzenie pełnomocnictwa z wyboru (art. 94 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Artykuł 94 § 2 k.p.c. traktuje o obowiązku adwokata lub radcy prawnego, który wypowiedział pełnomocnictwo, działania za stronę jeszcze przez dwa tygodnie, chyba że mocodawca zwolni go z tego obowiązku. Uszczegółowienie tej zasady znalazło wyraz w art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (jedn. tekst: Dz. U. z 2018, poz. 1184, ze zm. – dalej: „Pr.adw.”), w którym wskazano, że adwokat wypowiadając pełnomocnictwo, zawiadamia o tym zainteresowane organy, jest także obowiązany jeszcze przez dwa tygodnie pełnić swoje obowiązki, jeżeli nie nastąpiło wcześniejsze objęcie sprawy przez innego adwokata lub zwolnienie ze strony klienta.
Ratio legis tej regulacji polega na ochronie interesów dotychczas reprezentowanej przez pełnomocnika strony na okres dwóch tygodni od chwili gdy mocodawca dowiedział się od pełnomocnika o wypowiedzeniu pełnomocnictwa.
Określony w art. 94 § 2 k.p.c. i art. 27 Pr.adw. obowiązek działania za stronę jeszcze przez dwa tygodnie nie odnosi się do sytuacji, w której to mocodawca, a nie pełnomocnik wypowiedział pełnomocnictwo.
Postanowienie SN z dnia 24 stycznia 2019 r., II CZ 89/18
Standard: 61836 (pełna treść orzeczenia)
Zważywszy na treść art. 94 § 2 k.p.c., przewidującego wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego także przez pełnomocnika oraz brak racjonalnych argumentów mogących przemawiać za odmienną skutecznością wobec sądu wypowiedzenia dokonanego przez drugą stronę stosunku pełnomocnictwa procesowego należy przyjąć, że skuteczność ta została w art. 94 k.p.c. uregulowana jednolicie dla przypadków wypowiedzenia pełnomocnictwa dokonanego zarówno przez mocodawcę, jak i przez pełnomocnika. Dopiero zatem od chwili powzięcia wiadomości o wypowiedzeniu pełnomocnictwa przez mocodawcę lub wygaśnięciu obowiązku działania pełnomocnika, który był stroną wypowiadającą (art. 94 § 2 k.p.c.), sąd ma obowiązek traktowania strony jako działającej bez pełnomocnika.
Oznacza to, że czynności procesowe pełnomocnika dokonane wobec sądu przed zawiadomieniem go o wypowiedzeniu pełnomocnictwa lub wygaśnięciu obowiązku działania pełnomocnika są procesowo skuteczne, choćby podjęte były w czasie po wypowiedzeniu lub po upływie 2 następnych tygodni, jak również, że skuteczne procesowo są czynności sądu wobec pełnomocnika (a w konsekwencji - wobec strony) dokonane po wypowiedzeniu pełnomocnictwa lub po upływie następnych 2 tygodni, ale przed zawiadomieniem o tym sądu.
Postanowienie SN z dnia 13 grudnia 2018 r., I UK 479/17
Standard: 36508 (pełna treść orzeczenia)