Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Odmowa poddania się badaniu przez oskarżonego jako podstawa tymczasowego aresztowania

Obowiązki oskarżonego w postępowaniu dowodowym (art. 74 § 2 - 3a k.p.k.) Podstawy ogólne stosowania środka zapobiegawczego (art. 249 k.p.k.)

Wyświetl tylko:

Zgodnie z art. 74 § 2 punkt 2 kpk oskarżony ma obowiązek poddania się m.in. badaniu psychologicznemu i psychiatrycznemu. Realizacja tego obowiązku nie sprowadza się do stawienia się na badanie, lecz do poddania się badaniu, a więc czynnego w nim uczestniczenia. Odmowa poddania się badaniu przez oskarżoną, pomimo stawiania się na terminy wyznaczane przez biegłych, musi być uznana za utrudnianie postępowania, które zresztą spowodowało jego przewlekłość, a utrudnianie to jest z całą pewnością bezprawne. Jest to podstawa do zastosowania wobec oskarżonej środków zapobiegawczych w oparciu o art. 258 § 1 punkt 2 kpk i art. 259 § 4 kpk.

Wyrok SO w Gliwicach z dnia 21 marca 2017 r., VI Ka 80/17

Standard: 10817 (pełna treść orzeczenia)

Na oskarżonym nie ciąży prawny, generalny obowiązek aktywnego uczestniczenia w postępowaniu karnym. Stąd też zaniechanie przez niego określonych procesowych czynności staje się bezprawne tylko wówczas, gdy ustawa procesowa w stosownym zakresie jego do nich obliguje (np. art. 74 § 1 k.p.k., art. 75 § 1 k.p.k.), nie zaś jedynie do nich uprawnia.

Wyrok SN z dnia 24 stycznia 2007 r., II KK 152/06

Standard: 30248 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.