Abuzywność klauzuli ubezpieczenia kredytu i pożyczki; abuzywność ubezpieczenia niskiego wkładu własnego
Nieuczciwe warunki w umowie ubezpieczenia Abuzywne postanowienia w umowie pożyczki i kredytu Pobieranie przez bank prowizji i opłat z tytułu wykonywanych czynności bankowych (art. 110 p.b.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Przewidziany w konkretnej sprawie mechanizm obowiązywania dodatkowej klauzuli ubezpieczenia kredytu i sposobu wniesienia opłaty wyklucza jej wpływ na wysokość rat kredytu. Skoro strony ustaliły wysokość kredytu, postanawiając, że opłata za dodatkowe jego ubezpieczenie zostaje potrącona z kwoty udostępnionego kredytu w chwili jego wypłaty, to uznanie za bezskuteczne abuzywnej klauzuli oznacza brak podstaw do potrącenia opłaty z tytułu ubezpieczenia kredytu. Jeżeli nie doszłoby do potrącenia, nie oznaczałoby to zredukowania wysokości ustalonego kredytu, ale wypłatę go w pełnej wysokości, przy niezmienionej kalkulacji rat.
Abuzywność klauzuli nie miała bezpośredniego wpływu na wysokość kalkulacji rat. Zapewne miała wpływ na wysokość udzielonego kredytu, ale pozostaje to poza konstrukcją umowy i dotyczy sfery motywacyjnej przy podejmowaniu decyzji o wzięciu kredytu i jego wysokości. Kredytobiorca, w przypadku pominięcia tej klauzuli, uzyskałby jego pełną wysokość i miałby obowiązek spłaty rat w wysokości i według terminów określonych w umowie.
Wyrok SN z dnia 29 marca 2023 r., II CSKP 1837/22
Standard: 80674 (pełna treść orzeczenia)
Nie jest wykluczone obciążenie konsumenta w umowie kredytu bankowego kosztami ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, w którym ubezpieczonym pozostaje bank.
Wyrok SN z dnia 30 czerwca 2022 r., II CSKP 656/22
Standard: 65242 (pełna treść orzeczenia)