Solidarność niewłaściwa (nieprawidłowa, niezupełna) – odpowiedzialność in solidum

Solidarność nieprawidłowa (in solidum)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Istota odpowiedzialności in solidum oznacza bowiem, że dłużnicy z różnych tytułów prawnych zobowiązani są do spełnienia na rzecz tego samego wierzyciela określonego, takiego samego, świadczenia z takim skutkiem, że spełnienie świadczenia przez jednego dłużnika zwalnia z obowiązku świadczenia drugiego dłużnika. Ponadto do odpowiedzialności in solidum w drodze analogii stosuje się przepisy dotyczące zobowiązań solidarnych.

W orzecznictwie jako przykłady sytuacji, w których dochodzi do powstania odpowiedzialności in solidum, wskazuje się w szczególności na stosunki powstające w ramach odpowiedzialności odszkodowawczej: relacje zachodzące pomiędzy osobą odpowiedzialną za szkodę a jej ubezpieczycielem z tytułu umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (por. np. wyrok SN z 18 grudnia 1968 r., II CR 409/68; wyrok SA w Krakowie z 13 marca 2013 r., I ACa 130/13; wyrok SN z 7 maja 2015 r., II CSK 453/14), czy sytuacje, w której kilku dłużników wobec tego samego wierzyciela odpowiada równocześnie w ramach różnych stosunków odszkodowawczych, np. w ramach odpowiedzialności ex delicto oraz ex contractu (por. np. postanowienie SN z 21 czerwca 2012 r., III CZP 37/12; wyrok SN z 27 kwietnia 2016 r., II CSK 361/15; wyrok SA w Warszawie z 28 kwietnia 2017 r., I ACa 923/15).

Wyrok SO w Szczecinie z dnia 27 czerwca 2019 r., VIII Ga 162/19

Standard: 80492 (pełna treść orzeczenia)

Odpowiedzialność in solidum - inaczej solidarność niewłaściwa, zwana także solidarnością przypadkową, pozorną, nieprawidłową lub niepełną -występuje, gdy wierzyciel ma roszczenie o to samo świadczenie do dwóch lub więcej dłużników, a jednocześnie ani ustawa, ani czynność prawna nie zastrzega solidarności biernej (por. art. 369 k.c.), zarazem jednak wspólny cel świadczeń dłużników przemawia za tym, aby zapłata przez jednego z nich zwalniała z długu także pozostałych - jak w przypadku zobowiązań solidarnych (art. 366 k.c.).

Innymi słowy, aby wystąpiła odpowiedzialność in solidum musi istnieć równoległa odpowiedzialność względem wierzyciela dwóch lub więcej dłużników, charakteryzująca się tym, że spełnienie świadczenia przez jednego uzasadnia, mimo braku ustawowego lub wynikającego z czynności prawnej zastrzeżenia solidarności biernej, zwolnienie z długu również pozostałych dłużników. Jeżeli zatem wierzyciel nie ma jednocześnie dwóch lub więcej dłużników albo jeżeli nawet ma, ale brak podstaw do uznania skutku zwalniającego zapłaty przez jednego wobec pozostałych, wykluczone jest istnienie odpowiedzialności in solidum (por. uchwała pełnego składu SN z dnia 8 października 2010 r., III CZP 35/10).

Wyrok SN z dnia 19 maja 2016 r., III CSK 263/15

Standard: 62209 (pełna treść orzeczenia)

Odpowiedzialność in solidum występuje wówczas, gdy wierzyciel może dochodzić roszczenia od kilku osób, na podstawie odrębnych stosunków prawnych, jakie go łączą z poszczególnymi podmiotami, zaś spełnienie świadczenia przez jednego z dłużników w całości lub w części zwalnia odpowiednio pozostałych, lecz nie ma podstawy do przyjęcia solidarnego charakteru odpowiedzialności dłużników z uwagi na brak jej ustawowego lub umownego źródła (art. 369 k.c.). Do takich przypadków należy przykładowo sytuacja, gdy dwie osoby odpowiadają za wyrządzenie szkody, z tym, że jedna ex delicto, a druga ex contractu lub gdy za szkodę odpowiada jej bezpośredni sprawca na podstawie przepisów o czynach niedozwolonych oraz ubezpieczyciel na podstawie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej sprawcy. Odpowiedzialnością in solidum jest także odpowiedzialność za dług zabezpieczony hipotecznie spoczywająca na dłużniku osobistym i dłużniku rzeczowym, a także odpowiedzialność kontraktowa kilku dłużników za szkodę będącą następstwem nie wykonania odrębnych i niezależnych od siebie umów.

Odpowiedzialność dłużników in solidum wobec wierzyciela rodzą ich samodzielne działania prowadzące do powstania niezależnych zobowiązań przy uwzględnieniu odrębnych przesłanek odpowiedzialności dla każdego przypadku więzi obligacyjnej.

Każdy z dłużników odpowiada za swój własny dług i jest zobowiązany do jego zaspokojenia.

Brak ustawowej regulacji zobowiązań in solidum stał się przyczyną sformułowania w nauce prawa i orzecznictwie sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego poglądu o dopuszczalności stosowania do nich per analogiam tych przepisów o solidarności dłużników, które odpowiadają celowi i charakterowi danego stosunku prawnego, przede wszystkim art. 366 k.c., co oznacza zwłaszcza możność pozwania według wyboru i woli wierzyciela wszystkich dłużników in solidum, tylko kilku z nich lub jednego oraz przyjęcia, że do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy pozostają zobowiązani, zaś spełnienie świadczenia przez jednego z dłużników in solidum zwalnia pozostałych w odpowiedniej części (por. wyrok SN z dnia 18 grudnia 1968 r., II CR 409/68). Nie oznacza to jednak możliwości i dopuszczalności stosowania wszystkich przepisów o solidarności biernej, czego przykładem uchwała z dnia 17 lipca 2007 roku, III CZP 66/07, w której Sąd Najwyższy orzekł, że stosowanie art. 376 k.c. przez analogię jest wyłączone, gdy jeden ze dłużników in solidum odpowiada z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, a drugi - z tytułu czynu niedozwolonego.

W nauce prawa cywilnego przeważa pogląd, podzielany przez Sąd Najwyższy w składzie rozpoznającym niniejszą skargę kasacyjną, iż odpowiednie stosowanie przepisów o solidarności biernej do zobowiązań in solidum dotyczy jedynie zasad odpowiedzialności solidarnej, a nie przepisów dotyczących długu solidarnego i odpowiednio dłużników solidarnych. Przepisy dotyczące sytuacji dłużników solidarnych na tle ich wzajemnej reprezentacji i skuteczności działań dłużnika wobec wierzyciela, w tym art. 374 i 375 k.c., nie mają więc zastosowania do zobowiązań in solidum. Z uwagi na brak więzi między dłużnikami in solidum nie ma podstaw do przyjęcia, że zachowanie jednego dłużnika może oddziaływać na sytuację innego dłużnika także i z tej przyczyny, że chodzi o różne zobowiązania, których zbieżność ujawnia się tylko w tym, że zmierzają do jednego celu, to jest do zaspokojenia interesu wierzyciela. 

Wyrok SN z dnia 27 kwietnia 2016 r., II CSK 361/15

Standard: 37188 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 328 słów. Wykup dostęp.

Standard: 21132 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 85 słów. Wykup dostęp.

Standard: 13985 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 689 słów. Wykup dostęp.

Standard: 10670 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 177 słów. Wykup dostęp.

Standard: 54509 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 107 słów. Wykup dostęp.

Standard: 45294 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 153 słów. Wykup dostęp.

Standard: 30886 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 130 słów. Wykup dostęp.

Standard: 29888 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.