Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Cofnięcie oświadczenia o odstąpieniu od umowy

Umowne prawo odstąpienia i odstępne (art. 395 i art. 396 k.c.)

Wyświetl tylko:

Sąd Okręgowy stoi na stanowisku, że cofnięcie oświadczenia o odstąpieniu od umowy możliwe jest wyłącznie za zgodą jego adresata (tak m.in. SA w Szczecinie w wyroku z dnia 18 czerwca 2014 r., I ACa 317/14), chociaż należy dostrzec także linię poglądów według których cofnięcie takiego oświadczenia, co do zasady, jest w ogóle niedopuszczalne (wyrok SN z dnia 6 marca 2009, III CSK 518/08).

W tym drugim orzeczeniu wskazano, że po dotarciu oświadczenia o odstąpieniu od umowy do jego adresata skutki oświadczenia nie mogą być uchylone nawet za jego zgodą. Sąd Najwyższy wywodził, że późniejszą, po nastąpieniu skutku odstąpienia, zgodę strony, do której skierowane zostało oświadczenie o odstąpieniu należy traktować jako przyjęcie oferty zawarcia umowy kreującej taki sam, lecz już nie ten sam stosunek prawny.

Z chwilą skuteczności oświadczenia o odstąpieniu ustaje więź obligacyjna łącząca dotychczasowe strony, co oznacza, że przestaje istnieć zarówno przedmiot, jak i strona, do której to oświadczenie miałoby być skierowane.

Wyrok SO w Szczecinie z dnia 13 marca 2017 r., VIII Ga 6/17

Standard: 10493 (pełna treść orzeczenia)

Oświadczenie o odstąpieniu od umowy, jako oświadczenie kształtujące, co do zasady nie może być cofnięte, chyba, że druga strona wyraziłaby na to zgodę.

Wyrok SN z dnia 18 stycznia 2017 r., V CSK 223/16

Standard: 11629 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.