Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Sprzeczność czynności interwenienta z czynnościami strony (art. 79 k.p.c.)

Uprawnienia interwenienta ubocznego (art. 79 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Pomimo tego, że art. 79 kpc stanowi, że czynności interwenienta ubocznego nie mogą pozostawać w sprzeczności z czynnościami i oświadczeniami strony, do której interwenient przystąpił, w ocenie Sądu Apelacyjnego, pozwany jako interwenient uboczny w sprawie IX GC 127/11 mógł zaskarżyć postanowienie o umorzeniu postepowania. Czynność ta nie mogłaby być uznaną za sprzeczną z czynnościami strony do której interwenient przystąpił. O czynności procesowej interwenienta sprzecznej z czynnościami strony do której intwerwenient przystąpił można mówić tylko wówczas gdy zachowanie strony ma postać określonego aktywnego zachowania się strony. Zachowanie bierne, niepodjęcie przez stronę określonej czynności procesowej, niewniesienie zażalenia, krótko mówiąc zaniechanie, nie stanowi czynności procesowej, chociaż z niego stosownie do poszczególnych przepisów kpc mogą wynikać różne ujemne skutki procesowe.

Dlatego też nie można czynności procesowej interwenienta ubocznego uznać za sprzeczną z czynnością strony, do której przystąpił, tylko z tej racji, że strona zaniechała świadomie lub nieświadomie określonej czynności procesowej. Dokonana przez interwenienta ubocznego w takiej sytuacji czynność może być zgodna z wolą strony lub jej interesem.

Sprzeczność czynności procesowych w rozumieniu art. 82 k.p.c musi być ewidentna, wynikać z zestawienia dwóch czynności, a nie tylko dorozumiana. Należy przy tym mieć na uwadze to, że stronie, co już zostało zaznaczone, przysługuje uprawnienie do odwołania czynności interwenienta ubocznego [ tak Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 10 listopada 1982 r. II CZ 121/82]. Dopiero zatem wniesienie przez ubezpieczyciela jako interwenienta zażalenia na postanowienie postepowania zakończonego ugodą, ze względu niezaakceptowanie przez interwenienta postanowień ugody, gdyż budzą one wątpliwość co do zasady i zakresu przyszłej odpowiedzialności interwenienta wobec strony procesu i cofnięcie tego zażalenia przez stronę do której interwenient przystąpił, pozwalałoby pozwanemu w sprawie niniejszej kwestionować zasadność zapisów ugody tak co do zasady jak i co do wysokości.

Wyrok SA w Lublinie z dnia 27 września 2017 r., I ACa 1091/16

Standard: 10417 (pełna treść orzeczenia)

W myśl art. 79 k.p.c. interwenient uboczny jest wprawdzie uprawniony do wszelkich czynności procesowych dopuszczalnych według stanu sprawy, jednakże nie mogą one pozostawać w sprzeczności z czynnościami i oświadczeniami strony, do której przystąpił. To ostatnie odnosi się do interwencji ubocznej niesamoistnej.

Czynność pozostająca w sprzeczności z uprzednią czynnością lub oświadczeniem strony jest bezskuteczna z mocy samego prawa, bez konieczności wypowiadania się w tej kwestii przez sąd lub stronę, ale jeśli stanowisko strony nie może być wywiedzione z dotychczasowych jej czynności procesowych (oświadczeń), to strona może ubezskutecznić czynność procesową interwenienta natychmiastowym wyraźnym sprzeciwem, a gdyby tego nie uczyniła, może - na ogólnych zasadach - cofnąć czynność procesową interwenienta (np. apelację).

Postanowienie SA w Krakowie z dnia 31 sierpnia 2016 r. I ACa 397/15

Standard: 7751 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 268 słów. Wykup dostęp.

Standard: 57632

Komentarz składa z 213 słów. Wykup dostęp.

Standard: 62204

Komentarz składa z 68 słów. Wykup dostęp.

Standard: 73105

Komentarz składa z 448 słów. Wykup dostęp.

Standard: 20688

Komentarz składa z 386 słów. Wykup dostęp.

Standard: 20689

Komentarz składa z 117 słów. Wykup dostęp.

Standard: 32582

Komentarz składa z 658 słów. Wykup dostęp.

Standard: 20236

Komentarz składa z 71 słów. Wykup dostęp.

Standard: 20690

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.