Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Miejsce zamieszkania dziecka w razie utraty przez rodziców tytułu prawnego do lokalu

Miejsce zamieszkania i pobytu dziecka (art. 26 k.c.)

Wyświetl tylko:

Stosownie do treści art. 26 § 1 k.c. miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej.

Utrata przez rodziców tytułu prawnego do zajmowania lokalu powoduje sytuację, że dziecko w celu uniknięcia usunięcia go z lokalu nie może zasadnie dowodzić z powołaniem się na art. 26 kc, że ma tytuł prawny do zajmowania lokalu, ale dzieli sytuację prawną rodziców (tak wyrok SN z dnia 23 czerwca 1998 r., III CKU 24/98).

Wyrok SR we Włocławku z dnia 11 marca 2016 r., I C 1897/15

Standard: 9737 (pełna treść orzeczenia)

Pojęcie miejsca zamieszkania nawiązuje do miejscowości, w której osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu (por. art. 25 k.c.), a nie do konkretnego lokalu mieszkalnego. Nie zmienia ono swojej istoty w kontekście art. 26 k.c., który dotyczy dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską.

Uregulowanie wynikające z art. 26 k.c. ma związek ze sferą władzy rodzicielskiej. Do niej należy obowiązek rodziców zapewnienia dziecku odpowiedniej stopy życiowej, a w szczególności zaspokojenia potrzeby mieszkaniowej. Stąd też z miejscem zamieszkania rodziców związany jest z reguły konkretny lokal, który dziecko wspólnie zajmuje. Nie oznacza to wszakże, że dziecko poddane władzy rodzicielskiej ma tytuł prawny do zajmowania lokalu rodziców w znaczenia art. 8 ustawy o najmie lokali (...). W przepisie tym bowiem nie chodzi o to, że osoba zajmująca lokal wspólnie z najemcą ma zapewniony przysłowiowy "dach nad głową", lecz o własny tytuł prawny do zajmowania innego lokalu. Tytuł ten stanowi w zasadzie umowa najmu (podnajmu).

W odniesieniu do dziecka podlegającego władzy rodzicielskiej utrata przez rodziców tytułu prawnego do zajmowania lokalu powoduje sytuację, że dziecko w celu uniknięcia usunięcia go z lokalu nie może zasadnie dowodzić z powołaniem się na art. 26 k.c., że ma tytuł prawny do zajmowania lokalu. Dzieli zaś sytuację prawną rodziców.

Wyrok SN z dnia 23 czerwca 1998 r., III CKU 24/98

Standard: 21412 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.