Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Przebudowa, nadbudowa nieruchomości wspólnej i ustanowienie odrębnej własności lokalu w jej wyniku (art. 22 ust. 3 pkt 5 u.w.l.)

Sposoby ustanowienia odrębnej własności lokali; wpis prawa do księgi wieczystej (art. 7 u.w.l.) Remont i modernizacja, przebudowa nieruchomości wspólnej (art. 22 ust. 3 pkt 5 u.w.l.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Modernizacja i większy remont, nadbudowa i przebudowa, podział nieruchomości i łączenie lokali - to czynności przekraczające zwykły zarząd, które wymagają zgody wszystkich właścicieli lokali" - por. Dziczek R., Spółdzielnie mieszkaniowe. Komentarz. Wzory pozwów i wniosków sądowych, wyd. VIII, WKP 2018.

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 13 lutego 2019 r., II SA/Rz 1312/18

Standard: 24138 (pełna treść orzeczenia)

Do wpisu w księdze wieczystej połączenia lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość w rozumieniu art. 2 ust. 2 u.w.l. z częścią nieruchomości wspólnej w związku z dokonaną nadbudową lub przebudową i utratą przez część nieruchomości wspólnej takiego charakteru, nie jest konieczne ustanowienie ex novo odrębnej własności nowopowstałego lokalu w miejsce dotychczasowego prawa przysługującego właścicielowi nieruchomości lokalowej.

Możliwość dokonania nadbudowy lub przebudowy nieruchomości wspólnej i ustanowienia odrębnej własności lokalu na skutek dokonanej nadbudowy lub przebudowy wynika wprost z art. 22 ust. 3 pkt 5 u.w.l., który uznaje za czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu m.in. udzielenie zgody na nadbudowę lub przebudowę nieruchomości wspólnej, ustanowienie odrębnej własności lokalu powstałego w następstwie nadbudowy lub przebudowy i rozporządzenie tym lokalem. Dopuszczalna jest zatem na tej podstawie tego rodzaju przebudowa nieruchomości wspólnej, która samodzielnie lub w powiązaniu z nadbudową doprowadzi częściowo albo w całości kosztem powierzchni nieruchomości wspólnej do powstania samodzielnego lokalu mieszkalnego i umożliwi wyodrębnienie oraz rozporządzenie nowym lokalem. Zmianie tej musi towarzyszyć zmiana udziałów w nieruchomości wspólnej, o czym także stanowi art. 22 ust. 3 pkt 5 u.w.l.

Przebudowa substancji budynku nie musi mieć na celu powstania nowego odrębnego lokalu, może także zmierzać – samodzielnie lub w powiązaniu z nadbudową – jedynie do zwiększenia powierzchni wyodrębnionego już lokalu lub lokali o część nieruchomości wspólnej zaadaptowaną, względnie nadbudowaną w tym celu przez właściciela lokalu, z którym część ta jest funkcjonalnie związana, a po dokonaniu koniecznych zmian – tworzyć będzie architektoniczną całość.

Postanowienie SN z dnia 16 listopada 2018 r., I CSK 646/17

Standard: 46409 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Komentarz składa z 212 słów. Wykup dostęp.

Standard: 24140

Komentarz składa z 53 słów. Wykup dostęp.

Standard: 9375

Komentarz składa z 682 słów. Wykup dostęp.

Standard: 24155

Komentarz składa z 609 słów. Wykup dostęp.

Standard: 8923

Komentarz składa z 497 słów. Wykup dostęp.

Standard: 34170

Komentarz składa z 147 słów. Wykup dostęp.

Standard: 24065

Komentarz składa z 595 słów. Wykup dostęp.

Standard: 24357

Komentarz składa z 335 słów. Wykup dostęp.

Standard: 19283

Zobacz glosy

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.