Nakłady w rozumieniu art. 226 k.c.

Rozliczenie nakładów (art. 226 k.c. i art. 230 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Przez nakłady należy rozumieć wszelkie wydatki czynione na cudzą rzecz. Mogą być dokonywane wbrew woli właściciela rzeczy, przybierać różną postać – nakładów finansowych, rzeczowych lub nakładów pracy.

Artykuł 226 kc wyróżnia dwie kategorie nakładów: "nakłady konieczne" i "inne nakłady”. Podstawowym kryterium kategoryzacji nakładów powinna być realizowana przez nie funkcja. Pomocniczo sięga się również do kryterium rodzaju, charakteru lub wartości poczynionych nakładów.

Wyrok SR w Nidzicy z dnia 26 kwietnia 2017 r., I C 442/16

Standard: 9158 (pełna treść orzeczenia)

Definiując pojęcie "nakładów" odnieść się należy do przepisu art. 226 k.c., zgodnie z którym "Samoistny posiadacz w dobrej wierze może żądać zwrotu nakładów koniecznych o tyle, o ile nie mają pokrycia w korzyściach, które uzyskał z rzeczy. Zwrotu innych nakładów może żądać o tyle, o ile zwiększają wartość rzeczy w chwili jej wydania właścicielowi."

Rozliczeniu podlegają "nakłady" na rzecz dokonane przez posiadacza w okresie jego posiadania. Ustawodawca nie określa jednak tego pojęcia. W ślad za literaturą można zaś uznać, że nakłady stanowią wszelkiego rodzaju wydatki na rzecz. Przybierają one różną postać. Należą tu przede wszystkim nakłady przybierające postać widocznych ulepszeń w postaci wzniesienia budynku lub innego urządzenia, dokonanej przebudowy, instalacji urządzeń domowych, zasadzenia drzew, obsiania pola itp. (por. J. Ignatowicz (w:) Kodeks..., s. 608; także S. Rudnicki, Komentarz..., s. 318; E. Skowrońska-Bocian (w:) Kodeks..., s. 536).

Do nakładów zalicza się również wydatki na remonty i konserwację rzeczy. Wreszcie do nakładów trzeba zaliczyć wydatki na świadczenia publiczne oraz ubezpieczenie rzeczy (por. J. Ignatowicz (w:) Kodeks..., s. 608). Jednakże jak wprost wynika z cytowanego przepisu, zwrotu nakładów można żądać, o ile nie mają pokrycia w korzyściach, które uzyskał posiadacz z rzeczy i o ile zwiększają jej wartość w chwili wydania właścicielowi.

Wyrok WSA z dnia 7 maja 2013 r., I SA/Gd 107/13

Standard: 87874 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 107 słów. Wykup dostęp.

Standard: 21481

Komentarz składa z 207 słów. Wykup dostęp.

Standard: 32847

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.