Osoba czynna w lokalu przedsiębiorstwa (art. 97 k.c.)

Sposób działania osoby prawnej; reprezentacja osoby prawnej (art. 38 k.c.) Przedstawicielstwo, pełnomocnictwo (art. 95 – art. 109 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Jeżeli danemu pracownikowi firmy powierzono załatwianie z kontrahentami zewnętrznymi określonego rodzaju spraw, to domniemywa się, że jest on upoważniony do podejmowania w zakresie tego imperium co najmniej czynności nie przekraczających zwykłego zarządu (zob. np.: wyrok SN z dnia 23 października 2001 r. I CKN 323/99).

Zewnętrznym przejawem takiego upoważnienia może być np. składanie zamówień czy kwitowanie odbioru dostarczonego towaru. 

Wyrok SO w Sieradzu z dnia 27 października 2021 r., I Ca 467/21

Standard: 56781 (pełna treść orzeczenia)

Odwołując się stanowiska Sądu Najwyższego zwartego w wyroku z dnia 6 sierpnia 2014 r. (sygn. akt I CSK 598/13), wskazać trzeba, że funkcjonowanie danej osoby w stosunkach z powodem, jako osoby uprawnionej do zawierania innych rodzajowo umów w imieniu pozwanego, posługiwanie się przez nią na odległość zamówieniami złożonymi przy wykorzystaniu sprzętu biurowego i papieru z oznaczeniami pozwanego, nie wyklucza zastosowania art. 97 k.c., wyłożonego z uwzględnieniem jego ochronnego celu. W orzecznictwie dopuszczono stosowanie tego przepisu także przy zawieraniu umów na odległość, przez osoby funkcjonujące w lokalu przedsiębiorstwa przeznaczonym do obsługi klienteli, za jakie uważane jest też biuro handlowe. Również w wyroku 5 grudnia 2003 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt IV CK 286/02) wskazał, że przepis ar. 97 k.c. przewiduje dorozumiane pełnomocnictwo nie umowne, lecz ustawowe.

Jeżeli zakład pracy powierza swojemu pracownikowi stanowisko, z którym wiąże się prowadzenie poszczególnych rodzajów czynności, które mają doprowadzić do wyegzekwowania należności banku od dłużników, to należy uznać, że jest on upoważniony do składania oświadczeń woli w imieniu banku, w sprawach objętych jego zakresem obowiązków. Przepis art. 97 k.c. odnosi się do wszystkich osób, które mają faktyczną możliwość dokonywania czynności prawnych w obiektach przedsiębiorstwa i ma zastosowanie zawsze, gdy przedsiębiorstwo nie poinformowało w sposób wyraźny swoich klientów, o tym, że konkretne osoby czynne w jego lokalu nie są umocowane do zawierania umów. Nie ma żadnych podstaw, by wyłączyć możliwość zawierania umów na odległość przy pomocy faksu, jak również, by wyłączyć w takiej sytuacji stosowanie art. 97 k.c.

Użyte w art. 97 k.c. pojęcie „lokal przedsiębiorstwa przeznaczony do obsługiwania publiczności” musi być rozumiane szeroko, jako każde miejsce w przedsiębiorstwie, w którym znajdują się osoby i urządzenia służące do kontaktów z klientami i zawierania umów także na odległość.

Jak wskazał Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 24 lutego 1998 r. sygn. akt I CKN 517/97, przyjmującym możliwość zastosowania art. 97 k.c. do umów zawieranych faksem na odległość, przy bieżących transakcjach w ramach zwykłej działalności przedsiębiorstwa nie zawsze można wymagać od kontrahentów sprawdzenia umocowania osób działających za przedsiębiorstwo. Można natomiast oczekiwać nadzoru nad udostępnianiem znajdujących się w lokalu przedsiębiorstwa pieczątek oraz urządzeń technicznych takich jak faks.

Wymogiem nowoczesnej gospodarki jest szybkie podejmowanie czynności, co umożliwia korzystanie z urządzeń technicznych (np.: faksu), będących w powszechnym użytku przedsiębiorstw i służących także do składania oświadczeń woli. Nie ma żadnych podstaw, by wyłączyć możliwość zawierania umów na odległość przy pomocy faksu, jak również, by wyłączyć w takiej sytuacji stosowanie art. 97 k.c. mającego na celu bezpieczeństwo obrotu i ochronę uzasadnionego zaufania klientów do osób działających w imieniu przedsiębiorcy, który powinien zapewnić odpowiedni nadzór nad urządzeniami technicznymi służącymi do kontaktów z klientami i składania oświadczeń woli.

Wyrok SA w Szczecinie  z dnia 22 marca 2017 r., I ACa 964/16

Standard: 10448 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 102 słów. Wykup dostęp.

Standard: 8525

Komentarz składa z 390 słów. Wykup dostęp.

Standard: 22576

Komentarz składa z 24 słów. Wykup dostęp.

Standard: 67537

Komentarz składa z 399 słów. Wykup dostęp.

Standard: 51554

Komentarz składa z 481 słów. Wykup dostęp.

Standard: 38078

Komentarz składa z 347 słów. Wykup dostęp.

Standard: 80127

Komentarz składa z 137 słów. Wykup dostęp.

Standard: 52138

Komentarz składa z 90 słów. Wykup dostęp.

Standard: 52726

Komentarz składa z 50 słów. Wykup dostęp.

Standard: 56782

Komentarz składa z 278 słów. Wykup dostęp.

Standard: 52121

Komentarz składa z 352 słów. Wykup dostęp.

Standard: 28469

Komentarz składa z 299 słów. Wykup dostęp.

Standard: 32464

Komentarz składa z 101 słów. Wykup dostęp.

Standard: 30594

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.