Ubezwłasnowolnienie mocodawcy a wygaśnięcie pełnomocnictwa

Wygaśnięcie pełnomocnictwa (art. 96 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Ubezwłasnowolnienie strony nie prowadzi do wygaśnięcia udzielonego przez nią pełnomocnictwa procesowego.

Żaden przepis prawa nie przewiduje, by spowodowana ubezwłasnowolnieniem utrata przez stronę zdolności do czynności procesowych wywoływała z mocy prawa skutek wygaśnięcia udzielonego wcześniej pełnomocnictwa procesowego – odmiennie niż w przypadku śmierci strony lub utraty przez nią zdolności sądowej, co do których art. 96 zd. 1 k.p.c. wprost stanowi, że pełnomocnictwo procesowe wygasa

Nie można przyjąć, by ubezwłasnowolnienie strony prowadziło do wygaśnięcia udzielonego przez nią pełnomocnictwa procesowego.

Po pierwsze, w art. 96 zd. 1 k.p.c. wyraźnie uregulowano, że wygaśnięcie pełnomocnictwa jest efektem utraty przez stronę zdolności sądowej, a zarazem pominięto unormowanie następstw utraty zdolności procesowej. Jednocześnie w przepisach poświęconych innym instytucjom procesowym Kodeks postępowania cywilnego wiąże określone skutki prawne z wystąpieniem obu tych, odrębnie wymienianych, przypadków – także jeśli prowadzą one do tożsamych konsekwencji. W szczególności art. 174 § 1 pkt 1 k.p.c. stanowi podstawę do zawieszenia postępowania zarówno w razie utraty zdolności sądowej, jak i zdolności procesowej. Wobec tego nie można uznać, by redakcja art. 96 zd. 1 k.p.c., pomijająca przypadek utraty zdolności procesowej, była wynikiem niedopatrzenia, i rozciągać skutek wygaśnięcia pełnomocnictwa procesowego na – nieunormowany w tym przepisie – przypadek ubezwłasnowolnienia strony (uczestnika postępowania).

W wyniku ubezwłasnowolnienia całkowitego, wraz z utratą zdolności do czynności prawnych mocodawca traci możliwość odwołania pełnomocnictwa, a nierzadko także zdolność do faktycznej kontroli sposobu wykorzystania umocowania przez pełnomocnika. Perspektywa takich następstw ubezwłasnowolnienia przemawia za tym, aby – mając na uwadze wnioski wynikające a contrario z art. 109[7] § 4 k.c., jak cechy stosunku pełnomocnictwa, jako opartego na osobistym zaufaniu do pełnomocnika – uznać, że w opisanej sytuacji wygasa ono w razie utraty przez mocodawcę zdolności do czynności prawnych.

Tymczasem w przypadku ubezwłasnowolnienia mandanta, który udzielił uprzednio pełnomocnictwa procesowego, nie zachodzi ryzyko naruszenia sytuacji prawnej mocodawcy, w tym wskutek kolizji czynności pełnomocnika z wolą czy subiektywnie lub obiektywnie pojmowanym interesem mocodawcy. Utrata zdolności procesowej przez stronę lub uczestnika obliguje bowiem sąd do zawieszenia postępowania (art. 174 § 1 pkt 1 k.p.c.), a w okresie zawieszenia zasadniczo nie są podejmowane czynności inne niż te, które prowadzą do jego podjęcia po ustaniu przyczyny zawieszenia (art. 180 § 1 k.p.c.), czyli – najczęściej – ustanowienia dla osoby ubezwłasnowolnionej przedstawiciela ustawowego. Przedstawiciel ten (opiekun osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie) będzie natomiast uprawniony i zobowiązany do zadbania o interesy ubezwłasnowolnionego, w tym ewentualnie do wypowiedzenia udzielonego przezeń wcześniej pełnomocnictwa procesowego.

Postanowienie SN z dnia 25 czerwca 2024 r., III CZ 97/24

Standard: 81512 (pełna treść orzeczenia)

Ubezwłasnowolnienie strony, która wcześniej udzieliła pełnomocnictwa procesowego adwokatowi nie powoduje wygaśnięcia pełnomocnictwa.

Art. 101 kc stanowi, że pełnomocnictwo może być w każdym czasie odwołane, chyba że mocodawca zrzekł się odwołania pełnomocnictwa z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa; umocowanie wygasa ze śmiercią mocodawcy lub pełnomocnika, chyba że w pełnomocnictwie inaczej zastrzeżono z przyczyn uzasadnionych treścią stosunku prawnego będącego podstawą pełnomocnictwa (ten drugi przypadek niewątpliwie w sprawie miejsca nie miał).

Wobec tak brzmiącej normy nie można przyjąć, by udzielone przez K. M. pełnomocnictwo wygasło (tak też: Kodeks cywilny z komentarzem pod red. Jana Winiarza, Wydawnictwo Prawnicze W-wa 1980, s. 103). W podobnym duchu wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 marca 1983 r. (I CR 34/83), aczkolwiek stan faktyczny owej sprawy dotyczył konfiguracji odwrotnej, a mianowicie uzyskania, a nie utraty, przez stronę zdolności procesowej. W uzasadnieniu tegoż wyroku Sąd Najwyższy stwierdził m. in. że przyczyny wygaśnięcia pełnomocnictwa procesowego zostały taksatywnie wymienione w przepisach art. 94§1 i art. 96 kpc, a ponieważ są to przepisy szczególne, nie można w drodze wykładni rozszerzającej rozciągać wygaśnięcia pełnomocnictwa na inne zdarzenia w przepisach tych nie wymienione. Powódka nie utraciła zdolności sądowej (art. 64§1 kpc), zatem art. 96 kpc nie może mieć zastosowania.

Wyrok SA w Katowicach z dnia 27 kwietnia 2015 r., I ACa 597/14

Standard: 8520 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.