Brak odpisu aktu małżeństwa (postępowanie klauzulowe)
Klauzula wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika (art. 787 k.p.c.)
Tryb uzupełniania wymogów formalnych pisma pod rygorem zwrotu tegoż pisma przewidziany w art.130§ 2 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. - jest zastrzeżony i ograniczony wyłącznie do wymogów formalnych, które uniemożliwiają nadanie sprawie biegu.
Niedołączenie odpisu aktu małżeństwa do wniosku o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika nie stanowi braku formalnego tego wniosku. Odpis aktu małżeństwa jest jednym ze środków dowodowych w tym postępowaniu, służących wykazaniu przesłanki pozostawania przez dłużnika w związku małżeńskim, warunkującej merytoryczne rozstrzygnięcie wniosku (jego uwzględnienie, bądź oddalenie). Nieprzedłożenie tego dokumentu nie tamuje rozpoznania wniosku, zatem nie może stanowić podstawy zwrotu wniosku – w trybie art. 130 § 2 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.
Postanowienia SA w Katowicach z dnia 26 lutego 2015 r., I ACz 172/15
Standard: 8459 (pełna treść orzeczenia)
Zakres kognicji sądu powszechnego w w/w postępowaniu o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika obejmuje badanie określonych przesłanek merytorycznych. Z samej tylko wykładni literalnej cytowanego przepisu wynika, iż badaniu podlega m.in. to czy przedłożony dokument stwierdzający obowiązek świadczenia przez dłużnika spełnia kryteria stawiane tytułowi egzekucyjnemu oraz czy wierzyciel udokumentował, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika. Najważniejszą zaś kwestią, patrząc przez pryzmat sytuacji faktycznej i prawnej skarżącego, jest wykazanie czy osobę wskazaną we wniosku łączył związek małżeński z dłużnikiem w chwili wydania tytułu egzekucyjnego, a nadto czy taka osoba pozostaje w tym związku w czasie postępowania klauzulowego.
Okoliczności powyższe wierzyciel może zaś wykazać przedstawiając stosowny odpis aktu małżeństwa.
Wyrok WSA z dnia 24 października 2007 r., III SA/Gd 312/07
Standard: 79884 (pełna treść orzeczenia)