Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Cofnięcie pozwu - charakterystyka (art. 203 § 4 k.p.c.)

Cofnięcie pozwu; zrzeczenie się roszczenia (art. 203 k.p.c)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W myśl art. 203 § 1 k.p.c. w zw. z § 1 k.p.c. pozew może być cofnięty przez powoda bez zgody pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy.

Dopuszczalne jest przy tym częściowe cofnięcie pozwu  np. w stosunku do niektórych roszczeń ).

Cofnięcie pozwu jest czynnością procesową, aktem dyspozytywnym powoda, będącym wyrazem rezygnacji z dochodzenia w danym postępowaniu żądania udzielenia mu ochrony prawnej w postaci skonkretyzowanej w pozwie i oznacza rezygnację powoda z rozpoznania określonego żądania w danym procesie (tak: wyrok SN z dnia 28 czerwca 2007 roku IV CSK 110/07).

Jako akt dyspozycji materialnej częściowe cofnięcie pozwu w niniejszej sprawie przez powoda (co do odsetek ) wyprzedza stosowanie innych przepisów do sytuacji powstałej w postępowaniu ( tak: orzeczenie SN z 1 lutego 1966 roku I PR 463/65).

Skuteczne cofnięcie pozwu niweczy wszelkie czynności procesowe dokonane dotychczas w niniejszej sprawie, które z tego powodu stały się bezprzedmiotowe, a postępowanie podlega umorzeniu.

W ocenie Sądu częściowe cofnięcie pozwu (co do odsetek ) nie jest sprzeczne z prawem, ani z zasadami współżycia społecznego i nie zmierza do obejścia prawa (art.. 203 § 4 k.p.c. ).

Wyrok SO w Nowym Sączu z dnia 24 kwietnia 2017 r., I C 1400/15

Standard: 9309 (pełna treść orzeczenia)

Zgodnie z treścią art. 203 § 1-3 pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia - aż do wydania wyroku. W razie dokonania tej czynności nie wywołuje on żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wytoczeniem powództwa.

Na żądanie pozwanego powód zwraca mu koszty, jeżeli sąd już przedtem nie orzekł prawomocnie o obowiązku ich uiszczenia przez pozwanego. Natomiast w razie cofnięcia pozwu poza rozprawą przewodniczący odwołuje wyznaczoną rozprawę i o cofnięciu zawiadamia pozwanego, który może w terminie dwutygodniowym złożyć sądowi wniosek o przyznanie kosztów. Gdy skuteczność cofnięcia pozwu zależy od zgody pozwanego, niezłożenie przez niego oświadczenia w tym przedmiocie w powyższym terminie uważa się za wyrażenie zgody.

Postanowienie SO w Świdnicy z dnia 23 marca 2017 r., II Cz 136/17

Standard: 9988 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 176 słów. Wykup dostęp.

Standard: 65461

Komentarz składa z 40 słów. Wykup dostęp.

Standard: 48771

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.