Ochrona działaczy związkowych przed dyscyplinarnym zwolnieniem

Szczególna ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę, przewidziana w art. 32 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W świetle uchwały Sądu Najwyższego z dnia 24 kwietnia 1996 r. sygn. akt I PZP 38/95: 1. Zakładową organizacją związkową w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 55, poz. 234 ze zm.) jest tylko taka podstawowa jednostka organizacyjna (...) Związku Zawodowego (...), która jako jedyna organizacja tego Związku zakresem swojego działania obejmuje cały zakład pracy (art. 3 k.p.). 2. Związek zawodowy działający w zakładzie pracy nie ma obowiązku zmiany swojej struktury organizacyjnej w przypadku przekształceń zakładu pracy; jednakże zakładową organizacją związkową w rozumieniu prawa jest tylko jednostka organizacyjna spełniająca warunek z pkt 1.

Bezspornym w sprawie było, że Zakładowa Organizacja Związkowa obejmowała zakresem działania tylko zakład w E. a nie cały zakład pracy, co za tym idzie powód jako jej Prezes, nie mógł być objęty ochroną związkową.

Wyrok SO w Elblągu z dnia 31 marca 2016r., IV Pa 9/16

Standard: 7840 (pełna treść orzeczenia)

Stosownie do art. 56 § 1 kp pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie, przysługuje roszczenie o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie. Powołana norma prawna określa jako przesłankę uwzględnienia roszczeń pracownika odwołującego się od rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia naruszenie przepisów o rozwiązywaniu umów w tym trybie, chodzi tu zarówno o przesłanki materialno prawne, to jest brak przyczyny rozwiązania umowy o pracę, naruszenie art. 52 kp, jak i formalne – to jest przepisów kształtujących formalne warunki zastosowania przez pracodawcę trybu rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, w szczególności co do trybu współdziałania z organizacją związkową (art. 52 § 3 kp), terminu do złożenia oświadczenia woli (art. 52 § 2 i art. 53 § 3 kp), formy pisemnej (art. 30§3 kp), obowiązku podania pracownikowi w pisemnym oświadczeniu woli pracodawcy przyczyny rozwiązania umowy o pracę (art. 30 §4 kp) albo statuujących szczególną ochronę stosunku pracy przed rozwiązaniem – wprowadzających ustawowe zakazy rozwiązania stosunku pracy.

Jednym z przepisów kształtujących szczególną ochronę stosunku pracy przed jego rozwiązaniem przez pracodawcę jest art. 32 ust 1 ustawy z 23 maja 1991r. o związkach zawodowych (tekst jednolity Dz.U. 2014, poz. 167), zgodnie z którym pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy, z wyjątkiem, gdy dopuszczają to szczególne przepisy (w przypadku upadłości bądź likwidacji pracodawcy - art. 41(1) kp).

Pozwany pracodawca naruszył przepisy o rozwiązywaniu umów o pracę bez wypowiedzenia, to jest art. 32 ust 1 ustawy o związkach zawodowych. Nie zachował bowiem trybu określonego przez ww. normę prawną – zarząd Komisji zakładowej (...) nie wyraził zgody na rozwiązanie z powodem umowy o pracę. Zgoda ta była wymagana albowiem powód był przewodniczącym Komisji Zakładowej (...). Komisja zakładowa (...) założona m.in. przez powoda w pozwanej została zarejestrowana przez (...) Zarząd Regionu E. w Rejestrze Podstawowych Jednostek Organizacyjnych Związków Zawodowych. Organizacja związkowa zgłosiła pracodawcy powoda jako pracownika podlegającego szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy. Podnoszone przez pozwaną okoliczności dotyczące nieprawidłowości w powstaniu tej organizacji związkowej, w sposób niezgodny ze statutem (...) nie mogą mieć tu jakiegokolwiek znaczenia. Zgodność działalności związku zawodowego ze statutem nie podlega bowiem ocenie sądu pracy z tego względu, że związek zawodowy jest niezależny w swojej działalności statutowej od pracodawców, administracji państwowej, samorządu terytorialnego oraz od innych organizacji (art. 1 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych – tak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 14 grudnia 1999 r., I PKN 457/99, który to pogląd Sąd orzekający podziela).

Wyrok SR w Elblągu z dnia 30 listopada 2015r., IV P 183/15

Standard: 7839

Komentarz składa z 293 słów. Wykup dostęp.

Standard: 26491

Komentarz składa z 78 słów. Wykup dostęp.

Standard: 26484

Komentarz składa z 44 słów. Wykup dostęp.

Standard: 26538

Komentarz składa z 201 słów. Wykup dostęp.

Standard: 25815

Komentarz składa z 155 słów. Wykup dostęp.

Standard: 24182

Komentarz składa z 62 słów. Wykup dostęp.

Standard: 26613

Komentarz składa z 75 słów. Wykup dostęp.

Standard: 31041

Komentarz składa z 59 słów. Wykup dostęp.

Standard: 27661

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.