Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zasada równej stopy życiowej rodziców i dzieci

Rozstrzygnięcie o alimentach na dzieci Zakres obowiązku alimentacyjnego rodziców wobec dzieci (art. 133 § 1 i 3; art. 135; art. 138 k.r.o.)

Wyświetl tylko:

W przypadku sprawowania opieki naprzemiennej istotne jest, iż w czasie, w którym dziecko znajduje się u jednego z rodziców, to ten rodzic ponosi w całości koszty utrzymania dziecka. Z tego powodu w przypadku, gdy jest ustanowiona opieka naprzemienna z reguły nie są zasądzane alimenty od żadnego z rodziców na rzecz dziecka. Wyjątek dotyczy tylko sytuacji, gdy istnieje znaczna różnica w majątkach obojga rodziców. Z uwagi bowiem na to, że dziecko ma prawo do równej stopy życiowej z rodzicem, to w takim przypadku mogą być zasądzone alimenty uzupełniające (a zatem stanowiące kwotę niewysoką).

Wyrok NSA z dnia 26 lipca 2022 r., I OSK 1251/19

Standard: 86428 (pełna treść orzeczenia)

Zgodnie z utrwaloną w orzecznictwie zasadą, dzieci mają prawo do równej stopy życiowej z rodzicami, i to zarówno wtedy, gdy żyją z nimi wspólnie, jak i wtedy, gdy żyją oddzielnie. Oznacza to, że rodzice powinni zapewnić dziecku warunki materialne odpowiadające tym, w jakich żyją sami. Nie będzie to jednak dotyczyło potrzeb będących przejawem zbytku.

Uchwała SN z dnia 16 grudnia 1987 r., III CZP 91/86, wytyczne

Standard: 7252 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 84 słów. Wykup dostęp.

Standard: 11456

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.