Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Kontakty dziecka z rodzicami jako niezbędny warunek wykonywania władzy rodzicielskiej

Kontakty rodziców z dzieckiem a władza rodzicielska Wykonywanie władzy rodzicielskiej; obowiązek troski o rozwój dziecka (art. 96 k.r.o.)

Zaspokajanie naturalnej i podstawowej potrzeby dziecka styczności z rodzicami stanowi element starań rodziców o sprawy dziecka (pieczy). Przez utrzymywanie styczności osobistej z dzieckiem rodzice zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa oraz uczestniczą w jego wychowaniu. Codzienne, osobiste kontakty z dzieckiem pozwalają rodzicom poznać potrzeby dziecka, a w konsekwencji należycie troszczyć się o nie i jego wychowanie. Utrzymywanie osobistej styczności z dzieckiem, warunkujące prawidłowość działań wychowawczych, jest więc niezbędne dla właściwego wykonywania władzy rodzicielskiej. W takim zakresie oraz w zakresie, w jakim osobiste kontakty stanowią obiektywną potrzebę dziecka, utrzymywanie osobistej styczności z dzieckiem jest obowiązkiem rodziców, który należy do normatywnych składników władzy rodzicielskiej.

Uchwała SN (7) z dnia 8 marca 2006 r., III CZP 98/05

Standard: 7266 (pełna treść orzeczenia)

Osobista styczność z dzieckiem nie jest atrybutem władzy rodzicielskiej i prawo do tego mają rodzice nawet wtedy, gdy władzy rodzicielskiej zostali pozbawieni. Realizacja osobistej styczności z dzieckiem może następować w różnej formie, również przez określenie terminów i sposobu spotkań. Istniejąca czasowa przeszkoda związana z aresztowaniem jednego z rodziców nie stanowi dostatecznej podstawy do odstąpienia od uregulowania tej kwestii.

Postanowienie SN z dnia 5 maja 2000 r., II CKN 761/00

Standard: 7267 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 177 słów. Wykup dostęp.

Standard: 7268

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.