Zabezpieczenie (uprawdopodobnienie roszczenia)
Zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych (art. 753 k.p.c.)
Uprawdopodobnienie roszczenia w postępowaniu zabezpieczającym, przy uwzględnieniu treści art. 243 k.p.c. oznacza, że uprawniony przedstawił i należycie uzasadnił twierdzenia, które stanowią podstawę dochodzonego roszczenia. Uprawdopodobnienie dotyczy przy tym dwóch aspektów. Odnosi się ono do okoliczności faktycznych, na których opiera się roszczenie i które powinny być przedstawione, a ich istnienie prawdopodobne w świetle dowodów oferowanych przez uprawnionego, jak i do podstawy prawnej roszczenia, która powinna być również prawdopodobna.
Uprawdopodobnienie nie może w zasadzie opierać się na samych twierdzeniach strony. Przeprowadza się je za pomocą środków nieskrępowanych wymaganiami stawianymi, co do formy przez przepisy kodeksu o postępowaniu dowodowym. W praktyce częstym środkiem uprawdopodobnienia są pisemne oświadczenia osób trzecich., których podpis bywa czasem urzędowo poświadczony. Uprawdopodobnienie okoliczności faktycznej może nastąpić nie tylko przez przedstawienie Sądowi dowodów pisemnych, ale także za pomocą innych środków dowodowych, które wymagają podjęcia czynności dowodowych (orz. SN z 19 czerwca 1951 r., C 398/51, OSN 1951, nr III, poz. 89 i Komentarz do kodeksu postępowania cywilnego pod redakcją Tadeusza Erecińskiego, Wydawnictwo LexisNexis, Warszawa 2006 r., str. 556, art. 243, teza 3 i 4.).
We wniosku o zabezpieczenie uprawniona powołuje się na art. 60 § 2 krio jako podstawę prawną roszczenia. Oznacza to, że dla uwiarygodnienia przysługującego jej roszczenia uprawniona powinna była uprawdopodobnić, po pierwsze,: okoliczność wyłącznego zawinienia pozwanego w rozkładzie pożycia, po drugie okoliczność istotnego pogorszenia swojej sytuacji materialnej na skutek rozwodu i po trzecie zakres swoich usprawiedliwionych potrzeb.
Wnioskodawczyni do wniosku o zabezpieczenie załączyła jedynie kserokopię decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wysokości przysługującej jej renty, nie przedłożyła natomiast żadnych dowodów na istotne pogorszenie swojej sytuacji materialnej oraz na to jak obecnie kształtują się jej usprawiedliwione potrzeby.
Postanowienie SO w Bydgoszczy z dnia 23 stycznia 2014 r., X Cz 5/14
Standard: 6744 (pełna treść orzeczenia)