Odpowiedzialność za wykonanie orzeczenia o zatrzymaniu dowodów

Odpowiedzialność odszkodowawcza władzy publicznej w trybie postępowania karnego (art. 552 k.p.k.)

Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone w związku z wykonaniem w Polsce orzeczenia o zatrzymaniu dowodów lub mającego na celu zabezpieczenie mienia wydanego w innym państwie członkowskim UE. Osoba, która doznała szkody w związku z tymi czynnościami, może na zasadach ogólnych domagać się od Skarbu Państwa jej naprawienia, zaś ten ostatni występuje do państwa wydania tego orzeczenia o zwrot kwoty pieniężnej stanowiącej równowartość wypłaconego odszkodowania.

Powyższe rozwiązanie jest konsekwencją przewidzianej w art. 12 ust. 1 decyzji ramowej o zabezpieczeniu mienia i, jak należy przypuszczać, implementowanej w porządkach prawnych państw członkowskich UE zasady, że państwo wydania orzeczenia zobowiązane jest do zwrotu państwu jego wykonania wszelkich kwot poniesionych z tytułu odszkodowania. Powyższa droga dotyczy zarówno obywatela polskiego, jak i cudzoziemca, któremu w wyniku wykonania orzeczenia wyrządzono szkodę na terytorium Polski.

Zdaniem komentatorów państwo, które wydało orzeczenie, nie ma możliwości kwestionowania wysokości wypłaconego w Polsce odszkodowania. Skoro jednak w art. 589u § 1 mowa jest o wypłaconym odszkodowaniu, to należy uznać, że możliwość żądania zwrotu odszkodowania powstaje dopiero w momencie, gdy polski Skarb Państwa wypłaci je poszkodowanemu, a nie w chwili jego zasądzenia lub uznania odpowiedzialności przez właściwy polski organ.

Wyrok SA w Szczecinie z dnia 26 marca 2009 r., II AKa 1/09

Standard: 6169 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.