Przerzucanie ryzyka działalności gospodarczej na kontrahenta
Oszustwo w orzeczniczej praktyce; rodzaje oszustwa
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Oskarżony o przestępstwo oszustwa nie może się skutecznie ekskulpować od zarzutu z art.286 § 1 kk podnosząc, że nie otrzymał należności od swoich kontrahentów i z tego powodu nie wywiązał się z obowiązku świadczenia na rzecz swoich wierzycieli. Sprawca nie może bowiem przerzucać ryzyka własnych transakcji na swojego kontrahenta.
Wyrok SA w Gdańsku z dnia 29 grudnia 2022 r., II AKa 258/22
Standard: 78225 (pełna treść orzeczenia)
Oskarżony wprowadził w błąd reprezentanta pokrzywdzonej spółki zapewniając o możliwości realizacji dostaw zamówionych soczewek, gdy tymczasem w chwili zawierania umowy i przyjmowania zamówień nie miał takiej możliwości, a dostawy mógłby zrealizować tylko przy korzystnym dla siebie zbiegu okoliczności, przy czym w wypadku jego nienastąpienia zagrożony był nawet zwrot dokonanych przez pokrzywdzonego przedpłat na zakontraktowane dostawy. W ten sposób wbrew woli i wiedzy pokrzywdzonej spółki przerzucił na nią całe ryzyko finansowe zawieranego kontraktu, doprowadzając jej przedstawicieli do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w postaci uiszczenia połowy ceny soczewek przed ich dostawą, które to przedpłaty nie zostały zwrócone mimo niedostarczenia większości zamówionego towaru.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 29 września 2016 r., II AKa 348/16
Standard: 78527 (pełna treść orzeczenia)
O niemożności przypisania oskarżonym zamiaru popełnienia przestępstwa z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k. decyduje przede wszystkim brak dowodów realizacji podstawowego znamienia oszustwa, jakim jest wprowadzenie w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania.
Samo podejmowanie działań gospodarczych obciążonych wysokim ryzykiem i przerzucanie tego ryzyka na inne podmioty, w sposób prowadzący je nawet do niekorzystnego rozporządzenia mieniem nie stanowi jeszcze przestępstwa z art. 286 § 1 k.k. Staje się nim dopiero wtedy, gdy pokrzywdzony przejmuje to ryzyko w wyniku wprowadzenia go w błąd.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 26 listopada 2014 r., II AKa 287/14
Standard: 6186 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 78528