Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wyjaśnienia oskarżonego w postępowaniu apelacyjnym trybie art. 453 § 2 k.p.k.

Przebieg rozprawy apelacyjnej (art. 453 k.p.k.) Wyjaśnienia oskarżonego (art. 175 - 176 k.p.k. i art. 386 k.p.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Wyjaśnienia oskarżonego, o których mowa w art. 453 § 2 KPK, nie są środkiem dowodowym, ale tylko dodatkowym uzupełnieniem argumentacji podniesionej w apelacji pochodzącej od strony (zob. uz. postanowienia SN z dnia 12 maja 2005 r., V KK 432/04).

Głównym forum przeprowadzenia dowodu z wyjaśnień oskarżonego jest przecież postępowanie przygotowawcze i rozprawa główna. Dowód ten tylko wyjątkowo może być dopuszczony na rozprawie apelacyjnej (art. 452 § 2 KPK) i z pewnością nie dlatego, że oskarżony uprzednio, zwłaszcza ze względów taktycznych wyjaśniał odmiennie, odmówił składania wyjaśnień albo złożył je bardzo skąpe.

Wprawdzie do naczelnych zasad procesu należy zasada prawdy materialnej (art. 2 § 2 KPK), ale trzeba również pamiętać o innej fundamentalnej zasadzie, wskazanej w art. 2 § 1 pkt 4 KPK, realizowanej m.in. przez dyspozycję art. 170 § 1 pkt 5 KPK oraz oczywiście o tym, że gospodarzem sądowego postępowania karnego jest sąd rozpoznający sprawę, a nie strony.

Wyrok SA w Rzeszowie z dnia 27 czerwca 2014 r., II AKa 111/13

Standard: 6567 (pełna treść orzeczenia)

W toku rozprawy odwoławczej sąd przeprowadza czynności procesowe, w których strony mają prawo wziąć udział. Uczestnicząc, realizują swoje prawa do złożenia wyjaśnienia, oświadczenia i wniosku ustnie lub na piśmie (art. 453 § 2 k.p.k.). Korzystanie z tych uprawnień przez oskarżonego jest zarazem wykorzystaniem gwarantowanego mu konstytucyjnie prawa do obrony we wszystkich stadiach postępowania (art. 42 ust. 2 Konstytucji RP i art. 6 k.p.k.). Odstąpienie od przeprowadzenia czynności procesowej w postaci wysłuchania dodatkowych wyjaśnień oskarżonego na rozprawie apelacyjnej naruszyło konstytucyjne prawo do obrony, co z racji znaczenia tego uprawnienia w procesie karnym niewątpliwie mogło mieć wpływ na treść rozstrzygnięcia.

Wyrok SN z dnia 15 listopada 2005 r., III KK 35/05

Standard: 28195 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 64 słów. Wykup dostęp.

Standard: 25735

Komentarz składa z 534 słów. Wykup dostęp.

Standard: 17790

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.