Zagrożenie surową karą w przypadku czynu popełnionego w zorganizowanej grupy przestępczej
Podstawy stosowania tymczasowego aresztowania (art. 258 k.p.k.)
Obu podejrzanym postanowiono szereg zarzutów, w tym obejmujące przestępstwa zagrożone karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi co najmniej 8 lat. Uwzględniając charakter zarzucanych im czynów, które miały być popełnione w warunkach zorganizowanej grupy przestępczej, okoliczności ich popełnienia, a zwłaszcza wartości objętych nimi przedmiotów wykonawczych, ich wysokiej społecznej szkodliwości, a nadto mnogości zarzutów i uprzedniej karalności obu podejrzanych, można zasadnie prognozować, że Grzegorzowi J. i Jerzemu B. realnie grożą surowe kary. Owo zagrożenie ustawa zrównuje z domniemaniem prawnym - realną obawą zakłócania przez podejrzanych prawidłowego toku postępowania. Ponieważ powyższe ma charakter domniemania, nie jest przy tym konieczne dowodowe wykazanie, aby podejrzani podejmowali już w tym kierunku konkretne działania.
Nie ma racji obrońca Grzegorza J., który stara się podważyć tę przesłankę, podkreślając postawienie temu podejrzanemu zarzutu pomocnictwa. W wypadku prognozowania kary nie chodzi bowiem o sam tylko aspekt formalny, w tym wypadku - formę sprawstwa, ale przede wszystkim o konkretne okoliczności zarzucanych czynów, które rzeczywiście przemawiają za prognozowaniem surowej kary. Nie sposób pomijać również, że zagrożenie karą pomocnika jest zrównane przez ustawodawcę z takim zagrożeniem sprawcy.
Postanowienie SA w Katowicach z dnia 27 maja 2009 r., II AKz 359/09
Standard: 6486
Przy dokonaniu oceny czasu trwania tymczasowego aresztowania konieczne jest uwzględnienie specyfiki postępowań karnych prowadzonych przeciwko członkom zorganizowanych grup przestępczych, w których z reguły istnieje wysokie ryzyko matactwa i podejmowania działań zmierzających do zdezorganizowania przebiegu postępowania. Niedopuszczalne jest jednak powołanie się przez sądy na wagę zarzutów stawianych skarżącemu i prawdopodobieństwo wymierzenia surowej kary jako samoistną przesłankę długotrwałego stosowania tymczasowego aresztowania.
Wojciechowski przeciwko Polsce (skarga nr 5422/04, wyrok ETPCz z dnia 9 grudnia 2008 r.)
Standard: 14137