Zawiadomienie skadającego poręczenie o każdorazowym wezwaniu oskarżonego (art. 267 k.p.k.)
Poręczenie majatkowe (art. 266 - 270 k.p.k.)
W myśl art. 267 k.p.k. osobę składającą poręczenie majątkowe zawiadamia się o każdorazowym wezwaniu oskarżonego do stawiennictwa. Sąd ma obowiązek informowania także o każdym zdarzeniu (okoliczności), które może mieć istotne znaczenie dla udzielającego poręczenie majątkowe (art. 16 § 2).
Jak trafnie wywiódł SA w Warszawie w postanowieniu z 14 V 1996 r., II AKz 387/96 celem obowiązku zawiadamiania osoby składającej poręczenie majątkowe o każdorazowym wezwaniu oskarżonego do stawiennictwa jest nie tylko ochrona jej interesu prawnego - wobec tego, że grożą jej konsekwencje w postaci przepadku przedmiotu poręczenia - ale również oddziaływanie w ten sposób pośrednio na osobę samego oskarżonego, co zwiększa efekty dyscyplinujące, mające pozytywny wpływ na zapewnienie prawidłowego toku postępowania karnego. Pogląd ten Sąd w składzie rozpoznającym niniejszą sprawę w całości podziela.
Poręczający, który jest zobligowany do czuwania, by oskarżony stawiał się na wezwanie organu procesowego i nie utrudniał w bezprawny sposób postępowania, musi mieć wiedzę na temat obowiązków jakie ciążą na oskarżonym i wymagań, jakie stawia przed nim organ procesowy.
W takiej sytuacji Sąd podejmując decyzję w przedmiocie przepadku poręczenia majątkowego powinien przede wszystkim wysłuchać poręczającego, który wypowiedziałby się na temat zachowania oskarżonego i jego niestawiennictwa na wezwania Sądu, a w szczególności czy okoliczności te były mu znane, czy też nie.
Postanowienie SA w Lublinie z dnia 3 sierpnia 2011 r., II AKz 364/11
Standard: 6470 (pełna treść orzeczenia)