Broń alarmowa, sygnałowa jako broń pala w rozumieniu art. 263 § 2 k.k., jak i art. 280 § 2 k.k.

Pojęcie broni palnej w rozumieniu art. 263 k.k. Posługiwanie się bronią (art. 280 § 2 k.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Bronią palną alarmową jest urządzenie wielokrotnego użycia, które w wyniku działania sprężonych gazów, powstających na skutek spalania materiału miotającego, wywołuje efekt akustyczny, a wystrzelona z lufy lub elementu ją zastępującego substancja razi cel na odległość większą niż 1 metr (art. 7 ust. 3 ww. ustawy).

Broń alarmowa posiada wszystkie cechy charakteryzujące broń palną, które zostały wymienione w definicji zawartej w art. 7, w szczególności zaś zdolność do wystrzelenia pocisków z lufy i przez to rażenie celów na odległość. W świetle przedstawionych rozważań oczywiste jest, że broń alarmowa jest bronią palną w rozumieniu art. 263 § 2 KK. Pojęcie to nie może mieć innego znaczenia, niż nadane mu w ustawie o broni i amunicji. (zob. post. SN z dnia 22 stycznia 2003 r., I KZP 40/02).

Zgodnie z art. 9 ustawy o broni i amunicji, broń palną i amunicję do tej broni można posiadać na podstawie pozwolenia na broń wydanego przez właściwy organ, z wyłączeniem wypadków, o których mowa w art. 11. Z tego przepisu wynika zaś, że pozwolenia na broń nie wymaga się m.in. w razie posiadania broni palnej alarmowej o kalibrze do 6 mm. Z ustaleń sądu wynika, że przedmiotowy rewolwer ma kaliber 10 mm. Zważywszy więc, że stanowi on broń palną w rozumieniu przepisów art. 7 ust. 1 i 3 ww. ustawy, na jego posiadanie wymagane jest zezwolenie.

Wyrok SA we Wrocławiu z dnia 22 marca 2017 r., II AKa 42/17

Standard: 40881 (pełna treść orzeczenia)

Na posiadania broni palnej alarmowej o kalibrze do 6 mm nie jest wymagane pozwolenie. Trafnie wskazuje się w orzecznictwie, że "każda broń palna, w tym broń alarmowa, zdolna do rażenia, jest niebezpieczna dla życia lub zdrowia.

Broń alarmowa, by mogła być uznana za broń palną, oprócz wywoływania efektu akustycznego, musi nadto charakteryzować się zdolnością rażenia celu na odległość nie większą niż 1 metr.

Nieistotne dla tej oceny jest to, czy sprawca przykładał broń do skroni, czy celował z odległości kilkunastu centymetrów, czy z odległości większej, w tym powyżej 1 metra. To konkretne cechy danego urządzenia, a nie sposób czy okoliczności jego użycia, decydują o tym, czy stanowi ono broń palną w rozumieniu ustawy o broni palnej i amunicji" ( vide: wyrok SA w Katowicach z dnia 14 czerwca 2011 r., II AKa 199/11).

Wyrok SO Warszawa - Praga w Warszawie z dnia 21 czerwca 2016 r., V K 80/15

Standard: 22262 (pełna treść orzeczenia)

Nie można przyjąć, iż rozumienie pojęcia broni palnej na gruncie Kodeksu karnego może być odmienne od tego, które zostało określone w ustawie o broni i amunicji. Zatem zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 tej ustawy broń palna alarmowa, którą posłużył się przy dokonaniu przestępstw Ł. J., jest bronią palną w rozumieniu art. 280 § 2 k.k.

Postanowienie SN z dnia 10 kwietnia 2013 r., IV KK 10/13

Standard: 77667 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 40 słów. Wykup dostęp.

Standard: 6229

Komentarz składa z 15 słów. Wykup dostęp.

Standard: 40871 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.