Kradzież z włamaniem do samochodu albo pomieszczenia przy użyciu oryginalnego klucza
Włamanie w warunkach art. 279 k.k.
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Należy podkreślić, że w doktrynie od dawna ugruntowany jest pogląd i jednoznacznie przyjmuje się, że ”włamanie” oznacza zachowanie polegające na usunięciu przeszkody, stanowiącej zabezpieczenie danego przedmiotu, przy czym wskazuje się, iż nie musi ono polegać na stosowaniu siły fizycznej, oraz eksponuje cel, dla jakiego ustanowiona została przełamana przez zachowanie sprawcy bariera. Istota włamania sprowadza się więc nie tyle do fizycznego uszkodzenia lub zniszczenia przeszkody chroniącej dostępu do rzeczy, lecz polega na zachowaniu, którego podstawową cechą jest nieposzanowanie wyrażonej przez dysponenta rzeczy woli zabezpieczenia jej przed innymi osobami.
Od dawna także judykatura przyjmuje, a doktryna akceptuje pogląd, że należy traktować jako kradzież z włamaniem zachowanie polegające na otwarciu drzwi oryginalnym kluczem wbrew woli osoby uprawnionej do dysponowania pomieszczeniem (czy też rzeczą ruchomą) z zamiarem dokonania w ten sposób kradzieży (uchwała SN z 18 lutego 1972 r., VI KZP 74/71, wyrok SA w Katowicach z dnia 25 października 2005 r., II AKA 269/05).
Niewątpliwie oskarżony posługując się bezprawnie przywłaszczonym kluczem do samochodu, wbrew woli właściciela, dokonał włamania do wnętrza samochodu a następnie jego zaboru, obejmując samochód we władanie, co zamanifestował zamieszkaniem w nim – aż do czasu zatrzymania przez Policję.
Wyrok SR dla Mokotowa w Warszawie z dnia 22 grudnia 2014 r., XIV K 600/14
Standard: 6105 (pełna treść orzeczenia)
Pojęcie włamania jest rozumiane bardzo szeroko, gdyż do jego istoty należy wdarcie się do zamkniętego pomieszczenia. Mieszkanie Teresy i Bronisława S. było zamknięte, a więc zabezpieczone przed wtargnięciem niepowołanych osób i skoro sprawcy posłużyli się kluczami, uzyskanymi od syna właścicieli mieszkania, sąd zasadnie przypisał im dokonanie kradzieży z włamaniem.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 25 października 2005 r., II AKa 269/05
Standard: 21640
Za całkowicie błędny należy uznać pogląd, że otwieranie dorobionym kluczem zamkniętych pojazdów samochodowych i zagarnięcie znajdujących się w tych pojazdach przedmiotów stanowi kradzież zwyklą a nie kradzież z włamanem.
Jak to wynika z orzeczeń Sądu Najwyższego, do istoty włamania należy wdarcie się (przedostanie się) do wnętrza zamkniętego pomieszczenia. Warunkiem dokonania włamania jest, aby dostęp do mienia był zamknięty i aby sprawca w jakikolwiek sposób przez fizyczne działanie na przedmiot stanowiący przeszkodę dostał się do wnętrza.
Skoro zatem oskarżony sam albo z innymi osobami, wymienionymi w czynie mu przypisanym, dokonywał kradzieży różnych przedmiotów z zamkniętych samochodów używając dopasowanych kluczy, to taki czyn wyczerpuje znamiona przestępstwa określonego w art. 208 k.k. [art. 279 k.k.].
Wyrok SN z dnia 9 grudnia 1976 r., II KR 322/76
Standard: 40209 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 21638 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 21639 (pełna treść orzeczenia)