Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Koszty postępowania nieprocesowego (art. 520 k.p.c.)

Koszty postępowania nieprocesowego, sprzeczność interesów (art. 520 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Zgodnie z art. 520 § 1 k.p.c. każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie. Norma ta jest podstawową regułą w oparciu o którą rozstrzyga się o kosztach postępowania nieprocesowego. Stosownie zaś do § 2 ww. przepisu jeżeli jednak uczestnicy są w różnym stopniu zainteresowani w wyniku postępowania lub interesy ich są sprzeczne, sąd może stosunkowo rozdzielić obowiązek zwrotu kosztów lub włożyć go na jednego z uczestników w całości. To samo dotyczy zwrotu kosztów postępowania wyłożonych przez uczestników.

Natomiast zgodnie z treścią art. 520 § 3 jeżeli interesy uczestników są sprzeczne, sąd może włożyć na uczestnika, którego wnioski zostały oddalone lub odrzucone, obowiązek zwrotu kosztów postępowania poniesionych przez innego uczestnika. Przepis powyższy stosuje się odpowiednio, jeżeli uczestnik postępował niesumiennie lub oczywiście niewłaściwie.

Jak wynika z powyższego, decyzja który przepis zastosować rozstrzygając o kosztach postępowania nieprocesowego należy do Sądu i stanowi nieodłączny element dyskrecjonalnej władzy sędziego.

Podstawowa zasada określona w § 1 może doznać wyjątku jedynie w przypadkach określonych w § 2 i § 3 art. 520 tj. w sytuacji ziszczenia się przesłanek określonych w tych przepisach. Co istotne w razie ich zaistnienia Sąd nie jest zobligowany do ich zastosowania, albowiem w dalszym ciągu jest uprawniony do rozstrzygnięcia o kosztach na podstawie art. 520 § 1 k.p.c.

Postanowienie SO w Rzeszowie z dnia 7 września 2016 r., V Cz 198/16

Standard: 5718 (pełna treść orzeczenia)

Podstawową zasadę odnoszącą się do kosztów postępowania nieprocesowego statuuje art. 520 § 1 k.p.c. zgodnie z którym każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie, obciążają go zatem koszty czynności, podjętych przez niego lub przez sąd w jego interesie z urzędu lub na wniosek. Wyjątki od tej reguły, nienaruszalnej, jeżeli uczestnicy są w równym stopniu zainteresowani w rozstrzygnięciu sprawy lub ich interesy są wspólne (por. postanowienie SN z 22 marca 2012 r., V CZ 155/11; postanowienie SN z 23 października 2013 r., IV CZ 74/13) przewiduje art. 520 § 2 i 3 k.p.c.

Jeżeli uczestnicy są w różnym stopniu zainteresowani w wyniku postępowania lub interesy ich są sprzeczne, sąd może stosunkowo rozdzielić obowiązek zwrotu kosztów lub włożyć go na jednego z uczestników w całości. To samo dotyczy zwrotu kosztów postępowania wyłożonych przez uczestników. Jeżeli interesy uczestników są sprzeczne, sąd może włożyć na uczestnika, którego wnioski zostały oddalone lub odrzucone, obowiązek zwrotu kosztów postępowania poniesionych przez innego uczestnika.

Postanowienie SO w Kielcach z dnia 5 lutego 2015 r. II Ca 1533/14

Standard: 9148 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 227 słów. Wykup dostęp.

Standard: 5719

Komentarz składa z 204 słów. Wykup dostęp.

Standard: 3809

Komentarz składa z 158 słów. Wykup dostęp.

Standard: 70510

Komentarz składa z 305 słów. Wykup dostęp.

Standard: 70503

Komentarz składa z 94 słów. Wykup dostęp.

Standard: 70507

Komentarz składa z 94 słów. Wykup dostęp.

Standard: 53388

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.