Dokument prywatny z podpisem urzędowo poświadczonym przez notariusza
Dokument prywatny (art. 245 k.p.c.)
Zgodnie z art. 88 zd. 2 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (t.j. Dz. U. 2014 r., poz. 64), forma szczególna dokumentu prywatnego z podpisem urzędowo poświadczonym jest dopełniona, gdy podpisy na poświadczonych dokumentach są składane w obecności notariusza. Jeżeli podpis na poświadczonym dokumencie był złożony nie w obecności notariusza, osoba, która podpisała, powinna uznać przed notariuszem złożony podpis za własnoręczny. Okoliczność tę notariusz zaznacza w sporządzonym dokumencie. Cytowany przepis przewiduje dwie alternatywne formy poświadczenia przez notariusza podpisu na dokumencie prywatnym, które są równoważne pod względem skutków.
Poświadczenie własnoręczności podpisu może odbyć się w dwojaki sposób, albo poprzez złożenie go w obecności notariusza albo też poprzez złożenie przed notariuszem oświadczenia, iż podpis złożony pod danym okazanym notariuszowi dokumentem został złożony przez osobę składającą oświadczenie własnoręcznie.
Postanowienie SA w Krakowie z dnia 7 marca 2016 r., I ACz 310/16
Standard: 5597 (pełna treść orzeczenia)
Jak trafnie wskazał bowiem Sąd Najwyższy w postanowieniu z 17 października 2003 r., sygn. akt IV CK 283/02 akt notarialny zaświadcza o dokonaniu czynności prawnej (oświadczenia woli) i w tej mierze korzysta z domniemania prawdziwości, oraz domniemania zgodności z prawdą tego, co zostało w nim urzędowo zaświadczone. Z domniemania zgodności z prawdą nie korzysta natomiast dokument prywatny z podpisem notarialnie poświadczonym. Uwierzytelnienie podpisu na dokumencie prywatnym nie nadaje mu charakteru dokumentu urzędowego (art. 245 k.p.c. w zw. z art. 244 k.p.c.).
Wyrok SA w Szczecinie z dnia 13 stycznia 2016 r., I ACa 698/15
Standard: 16494 (pełna treść orzeczenia)