Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Współuczestnictwo materialne i skład sądu w razie zbiegu właściwości sprawy cywilnej i pracowniczej

Zbieg roszczeń pracowniczych Współuczestnictwo materialne i formalne (art. 72 § 1 k.p.c.) Skład sądu (art. 47 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 18 marca 2008 r., II PZP 1/08 uznał, że sprawa, w której po stronie pozwanej zachodzi współuczestnictwo materialne pomiędzy podmiotami, co do których właściwe jest postępowanie zwykłe i postępowanie odrębne w sprawach z zakresu prawa pracy, nie posiada charakteru sprawy "pracowniczej" lecz jest sprawą cywilną podlegającą rozpoznaniu w postępowaniu zwykłym przez sąd cywilny w składzie właściwym dla tego typu postępowania. Sąd Apelacyjny w składzie orzekającym podziela ten pogląd.

Wyrok SA w Rzeszowie, z dnia 18 grudnia 2013 r., III APa 9/13

Standard: 5537 (pełna treść orzeczenia)

Sprawy z zakresu prawa pracy dochodzone na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego nie mają charakteru „pracowniczego” wtedy, gdy jednym z pozwanych jest podmiot prawa cywilnego, który nie pozostawał w stosunku pracy z powodem.

Sprawa, w której po stronie pozwanej zachodzi współuczestnictwo materialne pomiędzy podmiotami, co do których właściwe jest „zwykłe” postępowanie cywilne oraz postępowanie odrębne w sprawach z zakresu prawa pracy, nie jest sprawą „pracowniczą”, lecz jest sprawą cywilną podlegającą rozpoznaniu w postępowaniu zwykłym przez sąd cywilny w składzie jednoosobowym sądu pierwszej instancji właściwym dla drogi cywilnej i cywilnego trybu postępowania (art. 47 § 1 k.p.c.).

Występowanie w procesie po stronie pozwanej podmiotu prawa pracy (pracodawcy), a ponadto także innego pomiotu prawa cywilnego wyklucza uznanie, że roszczenie z zakresu prawa pracy zachowuje charakter „pracowniczy” w stosunku do pozwanego pracodawcy, skoro równocześnie jest sprawą cywilną w stosunku do podmiotu prawa cywilnego. W  takim przypadku skład ławniczy sądu właściwy dla sprawy z zakresu prawa pracy byłby sprzeczny z przepisami prawa procesowego w stosunku do podmiotu prawa cywilnego, dla którego sprawa nie miała charakteru „pracowniczego”.

Uchwała SN z dnia 18 marca 2008 r., II PZP 1/08

Standard: 61614 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.