Stosowanie przymusu bezpośredniego w izbie wytrzeźwień (art. 42 u.w.t.p.a.)

Izby wytrzeźwień (art. 39 - 42[3] u.w.t.p.a.)

Agresywne zachowanie jednostki w stanie nietrzeźwym może wymagać użycia pasów bezpieczeństwa, pod oczywistym warunkiem, że systematycznie sprawdza się stan tak unieruchomionej jednostki. 

Reakcją na zachowanie skarżącej w pomieszczeniu dla zatrzymanych było jej skrępowanie pasami bezpieczeństwa. Skarżąca stwierdziła, że pozostała w nich do zwolnienia następnego dnia, rano, czyli dziesięć godzin. Rząd nie zaprzeczył jej oświadczeniu w tym względzie. Nie twierdzono, że odpowiednie przepisy prawne, dotyczące użycia pasów bezpieczeństwa, nie zostały naruszone. Rząd jednak nie przytoczył żadnego uzasadnienia długości czasu, w którym skarżąca pozostała unieruchomiona na polecenie personelu izby. Nawet zakładając, jak utrzymuje Rząd, że skarżąca znajdowała się w staniu „umiarkowanego upojenia alkoholowego”, gdy przywieziono ją do izby, długość jej unieruchomienia stanowi dla Trybunału kwestię zasadniczą.

Długotrwałe unieruchomienie skarżącej musiało być dla niej źródłem wielkiego stresu i dyskomfortu fizycznego. Poziom cierpienia, na jaki została narażona nie może być uznany za zgodny ze standardami wytyczonymi przez artykuł 3 Konwencji.

Wyrok ETPCz z dnia 31 marca 2009 r., SPRAWA WIKTORKO p. POLSCE, Skarga nr 14612/02

Standard: 88918

Nota źródłowa

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.