Zasięgnięcie przez radę gminy opinii jednostki pomocniczej gminy przed podjęciem uchwały (art. 12 ust. 5 u.w.t.p.a.)
Uchwała rady gminy określająca zasady udzielania zezwoleń na sprzedaż alkoholu (art. 12 u.w.t.p.a.)
O zrealizowaniu dyspozycji art. 12 ust. 5 u.w.t. nie świadczy sam fakt zwrócenia się o opinię do jednostki pomocniczej gminy, niezależnie od tego czy faktycznie tę opinię uzyska.
Kierując się racjonalnością ustawodawcy przyjąć należy, że tworząc w art. 12 ust. 5 u.w.t. element procedury uchwałodawczej nie chodziło tylko i wyłącznie o zwrócenie się o udzielenie przedmiotowych opinii, ale o ich faktyczne uzyskanie. I choć co do istoty opinia nie ma charakteru wiążącego, to jednak niezbędne jest chociażby zapoznanie się z nią przed podjęciem uchwały. Zasięgnięcie opinii stanowi formę współdziałania w procesie uchwałodawczym, przy czym w przeciwieństwie do uzgodnienia opinia nie wiąże organu prawotwórczego (por. M. Koszowski, I. Niżnik-Dobosz, Ustawa o wychowaniu w trzeźwości. Komentarz, Wolters Kluwers Polska 2020, t. 12 do art. 12).
Wyrok WSA z dnia 31 stycznia 2024 r., III SA/Gl 747/23
Standard: 88716 (pełna treść orzeczenia)
Rada gminy zgodnie z art. 12 ust. 5 ustawy o wychowaniu w trzeźwości przed podjęciem uchwały winna uzyskać opinie jednostek pomocniczych gminy. Zasięgnięcie opinii stanowi formę współdziałania w procesie uchwałodawczym, przy czym w przeciwieństwie do uzgodnienia opinia nie wiąże organu prawotwórczego (por. M. Koszowski, I. Niżnik-Dobosz, Ustawa o wychowaniu w trzeźwości. Komentarz, WKP 2020, t. 12 do art. 12).
Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2022 r., II GSK 296/19
Standard: 88725 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 88726