Reguła, w myśl której w postępowaniu cywilnym nie ma składów ani lepszych, ani gorszych
Nieważność ze względu na skład sądu sprzeczny z przepisami prawa (art. 379 pkt 4 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Konsekwencją rozpoznania sprawy w niewłaściwym składzie w postępowaniu apelacyjnym, podobnie jak w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji, jest nieważność postępowania. W tym zakresie obowiązuje utrwalona w doktrynie i judykaturze reguła, w myśl której w postępowaniu cywilnym nie ma składów ani lepszych, ani gorszych – jest tylko skład zgodny lub sprzeczny z przepisami prawa
Postanowienie SN z dnia 5 lutego 2025 r., II CSKP 879/24
Standard: 88436 (pełna treść orzeczenia)
Regulacja składu sądu – jego liczebności i stopnia zawodowości – posiada walor konstytucyjny, gdyż art. 45 ust. 1 Konstytucji RP, zapewniający i kształtujący prawo do sądu, określa je jako prawo do sądu „właściwego”, czyli między innymi sądu działającego w składzie zgodnym z ustawą.
W związku z tym nie można mówić o składzie sądu „lepszym” lub „gorszym”, a także stawiać tezy, że skład trzech sędziów zawodowych jest składem „lepszym” („mocniejszym”) niż skład ławniczy lub skład jednoosobowy. W określonej sprawie skład sądu jest zgodny z prawem albo jest z nim sprzeczny – tertium non datur (por. uz. uchwały SN z 18 grudnia 1968 r., III CZP 119/68, uz. uchwały SN z 20 marca 2009 r., I PZP 8/08).
Uchwała SN z dnia 16 października 2019 r., III PZP 5/19
Standard: 63334 (pełna treść orzeczenia)