Forma umowy o przeniesienie własności zabudowanej działki gruntu (art. 231 k.c.)
Budynek lub inne urządzenia wzniesione na cudzym gruncie (art. 231 k.c.) Forma umowy zobowiązującej do przeniesienia własności nieruchomości (art. 158 k.c.)
Źródłem roszczenia wynikającego z art. 231 k.c. jest zdarzenie prawne w postaci wzniesienia na cudzym gruncie budynku lub innego urządzenia o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej pod budowę działki, przez jej samoistnego posiadacza w dobrej wierze. Realizacja hipotezy tego przepisu powoduje po stronie samoistnego posiadacza powstanie roszczenia do właściciela gruntu o przeniesienie własności zajętej działki (o wykup). Obowiązek ten stanowi dla umowy przeniesienia własności jej przyczynę prawną (causa).
Umowa o przeniesienie własności zabudowanej działki gruntu (art. 231 k.c.) choć nie jest umową sprzedaży w rozumieniu art. 535 k.c. jest prawnie dopuszczalna i pod rygorem nieważności powinna być zawarta w formie aktu notarialnego (art. 158 k.c. w zw. z art. 73 § 2 k.c.).
Ugoda sądowa zastępuje formę aktu notarialnego, a zatem skoro dopuszczalna jest realizacja roszczenia określonego w art. 231 k.c. w drodze umowy to także możliwe jest zawarcie ugody w tym przedmiocie jeżeli zachodzą przesłanki określone w art. 917 k.c.
Wyrok SN z dnia 9 marca 2004 r., I CK 436/03
Standard: 88400 (pełna treść orzeczenia)