Majątkowy charakter sprawy o przeznaczenie zysku netto na kapitał zapasowy
Majątkowy charakter spraw ze stosunku spółki
Z treści uchwały wynika, że dotyczy ona praw majątkowych akcjonariuszy. Rozstrzygnięcie o "przeznaczeniu zysku netto na kapitał zapasowy" rzutować będzie na sferę praw majątkowych powodów. Mają oni interes ekonomiczny w określonym załatwieniu tej kwestii.
Uchwały podmiotów mających strukturę korporacyjną nie mają charakteru jednolitego i nie mogą być zaliczone generalnie do spraw o prawa majątkowe czy też do spraw o prawa niemajątkowe. Należy jednak mieć na względzie, że spółka akcyjna stanowi przede wszystkim wspólnotę kapitałów, a nie tylko zrzeszenie akcjonariuszy powstałe dla realizacji określonego celu gospodarczego. Jest więc ona spółką kapitałową z pozostającym na drugim planie elementem osobowym.
Wątpliwości mogą pojawić się w szczególności wtedy, gdy chodzi o spory dotyczące praw osobowych akcjonariuszy, które wypływają z kwalifikacji danej osoby jako podmiotu prawa oraz z jej członkostwa w organizacji typu korporacyjnego (spółce akcyjnej). Należy odróżnić prawa ściśle korporacyjne mające charakter niemajątkowy (np. prawo do głosowania, wyboru władz) od praw, które bezpośrednio lub pośrednio wiążą się z prawami majątkowymi akcjonariusza (jak np. prawo do dywidendy, czy do sumy pozostałej po likwidacji spółki). O charakterze sprawy, której dotyczy uchwała akcjonariuszy spółki akcyjnej decydować powinna jej treść (por. postanowienie SN z dnia 9 stycznia 2003 r., I CK 339/02).
Postanowienie SN z dnia 7 listopada 2003 r., I CK 349/03
Standard: 88399 (pełna treść orzeczenia)