Utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania; rażące zaniedbania lub niechlujstwo (art. 4 pkt 15 i art. 6 ust. 2 pkt 10 u.o.z.)

Znęcanie się nad zwierzętami w ustawie o ochronie zwierząt (art. 6 ust. 2 u.o.z.) Definicje (art. 4 u.o.z.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Za "niewłaściwe warunki", o których mowa w przepisie art. 6 ust. 2 pkt 10 przyjmuje się takie, które nie zapewniają zwierzęciu możliwości egzystencji, zgodnie z potrzebami gatunku, rasy, płci i wieku. Przy czym niewłaściwe warunki bytowania, to nie tylko wskazane w tym przepisie przykłady, ale także brak zapewnienia zwierzętom właściwego schronienia przed chłodem, upałem, deszczem, śniegiem, przetrzymywanie ich na terenie, na którym narażone są na uszkodzenia ciała, przetrzymywanie ich w warunkach umożliwiających samowolne wydostawanie się na zewnątrz i narażanie na niebezpieczeństwo ich samych oraz narażanie innych zwierząt i ludzi na niebezpieczeństwo.

Art. 6 ust. 2 pkt 10 u.o.z. należy odczytywać również w kontekście art. 5 ustawy o ochronie zwierząt, statuującym obowiązek humanitarnego traktowania zwierzęcia, przez które rozumie się - stosownie do art. 4 pkt 2 wspomnianej ustawy - traktowanie uwzględniające potrzeby zwierzęcia i zapewniające mu ochronę oraz w kontekście wspomnianego już art. 1 ust. 1 z d. 2 ustawy o ochronie zwierząt stanowiącego, że człowiek jest winien zwierzęciu poszanowanie, ochronę i opiekę-w tym właśnie m.in. poprzez zapewnienie zwierzętom godnych i humanitarnych warunków bytowania.

Wyrok WSA z dnia 18 grudnia 2024 r., II SA/Gd 1169/24

Standard: 88304 (pełna treść orzeczenia)

Zgodnie z art. 9 ust. 1 u.o.z. kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.

Przez właściwe warunki bytowania rozumie się zapewnienie zwierzęciu możliwości egzystencji, zgodnie z potrzebami danego gatunku, rasy, płci i wieku, natomiast rażącym zaniedbaniem jest drastyczne odstępstwo od określonych w ustawie norm postępowania ze zwierzęciem, a w szczególności w zakresie utrzymywania zwierzęcia w stanie zagłodzenia, brudu, nieleczonej choroby, w niewłaściwym pomieszczeniu i nadmiernej ciasnocie (art. 4 pkt 11 i pkt 15 u.o.z.).

W judykaturze przyjmuje się, że niewłaściwe warunki bytowania to nie tylko wskazane w tym przepisie przykłady, ale także brak zapewnienia zwierzętom właściwego schronienia przed chłodem, upałem, deszczem, śniegiem, przetrzymywanie ich na terenie, na którym narażone są na uszkodzenia ciała.

Znęcaniem się nad zwierzętami jest także utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku (art. 6 ust. 2 pkt 19 u.o.z.).

Za przypadek znęcania się nad psem uznano sytuację, w której stwierdzono u psa niedożywienie, odwodnienie, pasożyty, zły stan okrywy włosowej oraz brak opieki właściciela z powodu jego nieobecności (por. wyrok NSA z dnia 15 stycznia 2019 r., II OSK 656/18).

Wyrok WSA z dnia 17 października 2024 r., II SA/Gl 483/24

Standard: 88193 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 211 słów. Wykup dostęp.

Standard: 88213

Komentarz składa z 57 słów. Wykup dostęp.

Standard: 88194

Komentarz składa z 195 słów. Wykup dostęp.

Standard: 88199

Komentarz składa z 404 słów. Wykup dostęp.

Standard: 88202

Komentarz składa z 137 słów. Wykup dostęp.

Standard: 88205

Komentarz składa z 227 słów. Wykup dostęp.

Standard: 88207

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.