Decyzja wójta w przedmiocie odebrania zwierzęcia w trybie interwencyjnym na podstawie art. 7 ust. 3 u.o.z.
Czasowe odebranie zwierząt (art. 7 u.o.z.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Wydając decyzję w sprawie czasowego odebrania zwierzęcia organ administracji nie bada, czy doszło do popełnienia przestępstwa znęcania się nad tym zwierzęciem, a jedyne skupia się na ustaleniu, czy w chwili przejęcia zwierzęcia przez podmiot uprawniony (np. organizację społeczną) miało miejsce jego traktowanie w sposób określony w art. 6 ust. 2 u.o.z. i czy zachodził przypadek niecierpiący zwłoki, a dalsze pozostawanie zwierzęcia u dotychczasowego właściciela zagraża jego życiu lub zdrowiu.
W toku postępowania administracyjnego, poprzedzającego wydanie decyzji w trybie art. 7 ust. 3 u.o.z., organy administracji publicznej zobligowane są przede wszystkim działać na podstawie przepisów prawa, stać na straży praworządności, z urzędu lub na wniosek stron podejmować wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli (art. 6 k.p.a. - zasada praworządności i art. 7 k.p.a. - zasada prawdy obiektywnej; zasada uwzględniania interesu społecznego i słusznego interesu obywateli)". Wymaga jeszcze wyjaśnienia, że choć mamy tutaj do czynienia z kontrolą decyzji uznaniowej, to nie może być ona decyzją dowolną.
Wyrok WSA z dnia 18 października 2024 r., II SA/Kr 978/24
Standard: 88190 (pełna treść orzeczenia)
Organ wydający decyzję na podstawie art. 7 ust. 3 u.o.z. potwierdza legalność odbioru zwierzęcia. Wydając taką decyzję organ jest zobowiązany uwzględnić treść art. 7 ust. 1, ust. 1a-1c u.o.z. Decyzja o odebraniu zwierzęcia stanowi zawsze konsekwencję naruszenia określonego w art. 6 ust. 1a u.o.z. zakazu znęcania się nad zwierzętami.
Wyrok WSA z dnia 11 kwietnia 2024 r., II SA/Wr 259/23
Standard: 88178 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 88180