Uwzględnienie wartość służebności mieszkania przy obliczeniach podstawy opodatkowania (art. 7 i art. 16 ust. 1 u.p.s.d.)
Podatek od nieodpłatnego ustanowienia służebności (art. 1 ust. 1 pkt 6 u.p.s.d.) Podstawa opodatkowania (art. 7 u.p.s.d.) Ulga mieszkaniowa (art. 16 u.p.s.d.)
Ustalenie podstawy opodatkowania powinno w pierwszej kolejności nastąpić poprzez, jak to przyjęto w zaskarżonym wyroku, potrącenie od wartości nabytej zabudowanej nieruchomości, a więc sumy wartości budynku mieszkalnego i działki gruntu, ciężaru w postaci wartości służebności osobistej przewidzianej w umowie darowizny. Wskazać przy tym należy, że art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn w celu ustalenia podstawy opodatkowani nie przewiduje możliwości obliczania wielkości udziałów obciążeń przypadających proporcjonalnie do wartości na każdy ze składników przedmiotu nabycia, a więc w stanie faktycznym sprawy - budynek mieszkalny oraz oddzielnie na działkę gruntu. Kolejną czynnością zmierzającą do określenia wysokości podatku od spadków i darowizn powinno było być odliczenie od tak ustalonej podstawy opodatkowania wartości przysługującej obdarowanemu ulgi podatkowej przewidzianej w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Wyrok NSA z dnia 4 grudnia 2007 r., II FSK 1253/06
Standard: 87966 (pełna treść orzeczenia)
Obciążenie służebnością osobistą mieszkania powinno być odniesione do wartości budynku, a nie do całej nieruchomości.
Nie można przyjąć, że do podstawy opodatkowania nie wlicza się wartości budynku mieszkalnego objętego darowizną o powierzchni nie przekraczającej 110 m2, jeżeli darowizna została dokonana na rzecz osoby zaliczonej do I grupy podatkowej.
Wadliwe jest w rezultacie ustalenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, że wartość ta nie wchodzi do podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn i nie może być przedmiotem ewentualnych potrąceń. W rezultacie za niedopuszczalne Sąd uznał pomniejszenie wartości budynku mieszkalnego o wartość służebności mieszkania. Takie rozumowanie prowadzi do wniosku, że w sprawie niniejszej nie doszłoby w istocie do ustalenia podstawy opodatkowania, co jest sprzeczne z brzmieniem analizowanego przepisu art. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
W tym zakresie prawidłowy był więc tok rozumowania zaprezentowany przez Dyrektora Izby Skarbowej w K., który obliczając postawę opodatkowania ustalił wartość budynku mieszkalnego, pomniejszając ją o wartość służebności mieszkania.
Wyrok NSA z dnia 28 lutego 2007 r., II FSK 335/06
Standard: 87964 (pełna treść orzeczenia)