Podstawa opodatkowania w przypadku zasiedzenia; wyłączenie nakładów z podstawy (art. 7 ust. 4 i 5 u.p.s.d.)

Podatek od zasiedzenia (art. 1 ust. 1 pkt 3; art. 6 ust. 1 pkt 6 u.p.s.d.) Podstawa opodatkowania (art. 7 u.p.s.d.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Nie można zgodzić się z twierdzeniem organu interpretacyjnego, że treść przepisów art. 7 ust. 4 i 5 u.p.s.d. wyklucza możliwość uznania nakładów w postaci wybudowania budynku w innym przypadku niż zasiedzenie. Taka wykładnia w sposób nieuprawniony zawęża pojęcie tego rodzaju długów (roszczenia o zwrot nakładów) jedynie do przedmiotu zasiedzenia. Przepisy art. 7 ust. 4 i 5 u.p.s.d. stanowią w istocie regulację szczególną, uwzględniającą specyfikę tego sposobu nabycia własności. której celem jest uproszczenie ustalenia podstawy opodatkowania. Ustawodawca przewidział, że zasiedzenie nieruchomości jest długotrwałym procesem, w związku z czym określenie wartości nabytych rzeczy i praw, a przede wszystkim wartości dokonanych nakładów w czasie posiadania przed zasiedzeniem mogłoby sprawić znaczne trudności. Skoro roszczenia skarżącej mieszczą się w pojęciu długów z art. 7 ust. 1 u.p.s.d., treść przepisów dotyczących zasiedzenia nie może uniemożliwiać uwzględnienia w podstawie opodatkowania roszczeń z tytułu nakładów przy innych rodzajach nabycia. 

Wyrok NSA z dnia 5 maja 2021 r., III FSK 2794/21

Standard: 87909 (pełna treść orzeczenia)

Pojęcie wartość użyte w art. 7 ust. 4 u.p.s.d. oznacza wartość rzeczywistą poniesionych nakładów. Nie jest to wartość rynkowa, która abstrahuje od rzeczywistej wartości transakcji, czy poniesionych wydatków. 

W sytuacji, gdy zdaniem organów kwota nakładów w wysokości 50 000 zł nie może zostać uwzględniona, gdyż z uwagi na zmiany społeczno-gospodarcze nie odpowiada realnej wartości poniesionych nakładów, organy podatkowe powinny zastosować taki mechanizm obliczenia wartości tych nakładów, który odpowiadałby realnej wartości z dnia ich dokonania. Jest to istotne w sytuacji stosowania art. 7 ust. 4 u.p.s.d., gdzie nakłady ze względu na instytucję zasiedzenia często ponoszone były przed wieloma laty.

Pojęcie "wartość" użyte w art. 7 ust. 4 u.p.s.d. to faktyczna, rzeczywista wartość nakładów. Nie jest to zatem wartość rynkowa, o której stanowi art. 7 ust. 1 u.p.s.d.

W celu zinterpretowania pojęcia "wartość" odwołać się można do jego znaczenia słownikowego. Otóż zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN (dostępny w Internecie) wartość może być rozumiana jako:

1. «to, ile coś jest warte pod względem materialnym»

2. «cecha tego, co jest dobre pod jakimś względem»

3. «posiadanie zalet»

4. «zasady i przekonania będące podstawą przyjętych w danej społeczności norm etycznych»

5. «liczba określająca, ile jednostek zawiera dana wielkość fizyczna lub wielkość mogąca zastąpić wyrażenie algebraiczne, jego zmienne»

W przepisie podatkowym pojęcie to zostało użyte w pierwszym z wymienionych znaczeń, czyli "to, ile coś jest warte pod względem materialnym".

Wyrok NSA z dnia 26 listopada 2015 r., II FSK 2549/13

Standard: 87897 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 684 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87891

Komentarz składa z 242 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87890

Komentarz składa z 165 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87880

Komentarz składa z 531 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87881

Komentarz składa z 246 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87875

Komentarz składa z 542 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87876

Komentarz składa z 348 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87885

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.