Pojęcie informacji prostej

Udostępnienie informacji publicznej przetworzonej; szczególnie istotny interes publiczny (art. 3 ust. 1 pkt 1 u.d.i.p.)

Wyświetl tylko:

Informacją prostą jest informacja, której zasadnicza treść nie ulega zmianie przed jej udostępnieniem.

W sprzeczności z zasadą dostępu do informacji publicznej pozostaje kwalifikowanie informacji publicznej jako informacji przetworzonej tylko z uwagi na fakt, że jest ona przygotowywana dla wnioskującego podmiotu poprzez czynności polegające na odnalezieniu odpowiednich dokumentów i odczytaniu z nich danych. Czynności te stanowią proste czynności kancelaryjno-biurowe o charakterze technicznym i należy wykluczyć, by wymagały one dokonania przez organ odpowiednich operacji myślowych - analiz, obliczeń, zestawień czy wyciągów, a zatem działania intelektualnego na zbiorze informacji prostych, prowadzonego do przekształcenia zbioru tych informacji w nową jakościowo informację przetworzoną. Dopiero ewentualnie ich skala może powodować, iż informacja publiczna byłaby kwalifikowana jako przetworzona, ale w tym przypadku organ nie wykazał aby zachodziła taka sytuacja.

W ocenie Sądu informacja w zakresie w jakim odnosi się do zestawienia marek i modeli posiadanych pojazdów oraz rocznika produkcji to klasyczna informacja prosta. Można ją bezpośrednio odczytać z dowodów rejestracyjnych pojazdów. Nie będzie ona wymagała jakiegokolwiek nadmiernego zaangażowania, długotrwałego gromadzenia informacji, użycia dodatkowych sił i środków oraz zaangażowania intelektualnego w celu dokonania ich analizy w stosunku do posiadanych przez Spółkę danych, czy też działań o charakterze analitycznym. Nie wymaga ona niewątpliwie wymiernej pracy intelektualnej. Podobnie rzecz ma się w przypadku informacji o dacie, nazwie i adresie podmiotu, który wykonywał ostatni przegląd techniczny pojazdu. Te z kolei informacje wyczytać można w sposób prosty z zaświadczenia pokontrolnego, przekazywanego właścicielowi pojazdu po wykonanej kontroli – przeglądzie technicznym.

Analiza żądanych informacji wskazuje, iż w praktyce w analizowanym przypadku chodzi o jedynie o zbiorcze podanie wskazanych danych, bez ich dodatkowej "obróbki". Nie sposób przyjąć, iż mamy w tym zakresie do czynienia z ponadstandardowym nakładem pracy.

Wyrok WSA z dnia 14 marca 2025 r., II SA/Łd 46/25

Standard: 87670 (pełna treść orzeczenia)

Przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej rozróżniają prostą informację publiczną oraz informację publiczną przetworzoną. Informacją prostą jest informacja, którą podmiot zobowiązany może udostępnić w takiej formie w jakiej ją posiada.

Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2013 r., I OSK 89/13

Standard: 87671 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.