Zwolnienie z podatku sprzedaży praw majątkowych, będących instrumentami finansowymi (art. 9 pkt 9 u.p.c.c.)
Przedmiotowe zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych (art. 9 u.p.c.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Pośrednictwo, o którym mowa w art. 9 pkt 9 lit. b u.p.c.c., dotyczy zawarcia umowy zobowiązującej do przenoszenia akcji (zdematerializowanych papierów wartościowych), a nie tylko samego udziału w dokonaniu odpowiednich zapisów na rachunku papierów wartościowych niezbędnych dla przeniesienia ich na nabywcę. Brak udziału, firmy inwestycyjnej (zagranicznej firmy inwestycyjnej), w czynnościach poprzedzających zawarcie umowy opisanej w art. 7 ustawy, wyklucza możliwość uznania, że sprzedaż akcji dokonana została za pośrednictwem takiej firmy w warunkach, o których mowa w art. 9 pkt 9 lit. b u.p.c.c.
Wyrok WSA z dnia 17 listopada 2015 r., I SA/Gl 638/15
Standard: 87306 (pełna treść orzeczenia)
Brak jest uzasadnienia dla oceny, że "sprzedaż", o której mowa w art. 9 pkt 9 u.p.c.c., ma inne znaczenie prawne niż odnoszące się do tego samego zdarzenia określenie "dokonanie czynności cywilnoprawnej" użyte w art. 3 ust. 1 pkt 1 u.p.c.c.
Art. 9 pkt 9 u.p.c.c. winien być interpretowany z uwzględnieniem materii, jakiej dotyczy cała ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz jej poszczególnych uregulowań. Analiza warstwy językowej przepisów u.p.c.c. - np. art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a i pkt 2 oraz ust. 5, art. 2 pkt 4, art. 3 ust. 1 pkt 1, 2a oraz ust. 2, art. 6 ust. 2, art. 8 pkt. 2a, art. 10 ust. 2, wskazuje, że ustawodawca utożsamia każdą z umów wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt 1 u.p.c.c. z czynnością cywilnoprawną (oczywiście o określonej treści), a złożenie przez strony umowy zgodnych oświadczeń, tj. zawarcie umowy, z dokonaniem czynności prawnej. Gdy ustawodawca uzależnia zastosowanie przepisu u.p.c.c. od osiągnięcia określonego skutku umowy, to zastrzega to wyraźnie w treści przepisu, jak ma to miejsce na przykład w art. 3 ust. 2 czy art. 9 pkt 2 lit. a u.p.c.c. Przy interpretacji przepisów u.p.c.c. nie ma więc podstaw, przynajmniej co do zasady, aby przypisywać różne znaczenia zwrotom "umowa" (lub "zawarcie umowy") i "dokonanie czynności prawnej" niezależnie od tego, jaka nazwa i treść albo forma daną czynność prawną charakteryzuje.
Wyrok NSA z dnia 13 maja 2015 r., II FSK 2146/13
Standard: 87216 (pełna treść orzeczenia)