Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Powstanie powtórnego obowiązku podatkowego; odnowienie obowiązku podatkowego (art. 3 ust. 1 pkt 4 u.p.c.c.)

Obowiązek podatkowy od czynności cywilnoprawnych (art. 3 u.p.c.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Przesłankami powstania obowiązku podatkowego zgodnie art. 3 ust. 1 pkt 4 u.p.c.c. są: 1) powołanie się na czynność cywilnoprawną (niezgłoszoną uprzednio do opodatkowania) przez osobę, która była podatnikiem z tytułu dokonanej czynności cywilnoprawnej, 2) niezłożenie deklaracji podatkowej przez podatnika (chodzi zarówno o niezłożenie deklaracji w ogóle, ale także o niezłożenie jej w sposób prawidłowy), 3) powołanie się na czynność cywilnoprawną przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej, 4) powołanie się następuje po upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Łączne ich wystąpienie uprawnia organ do zastosowania art. 3 ust. 1 pkt 4 u.p.c.c.

Jeżeli organ ma wątpliwości co do tego, czy czynność prawna, na którą powołał się podatnik, rzeczywiście została dokonana (czy oświadczenie podatnika jest zgodne z prawdą), może przeprowadzić postępowanie dowodowe wyjaśniające tę kwestię. Dokonanie czynności cywilnoprawnej, która zrodziła obowiązek podatkowy jest dodatkową, piątą przesłanką umożliwiającą zastosowanie art. 3 ust. 1 pkt 4 u.p.c.c. Organy podatkowe nie mają jednak obowiązku podważać oświadczenia podatnika, który powołując się na fakt dokonania czynności, stwierdza równocześnie, że czynność rzeczywiście została dokonana.

Wyrok NSA z dnia 1 grudnia 2017 r., II FSK 3022/15

Standard: 87195 (pełna treść orzeczenia)

W dyspozycji art. 3 ust. 1 pkt 4 u.p.c.c. mamy do czynienia z rozwiązaniem wyjątkowym, przewidującym powstanie obowiązku podatkowego z chwilą powołania się na okoliczność dokonania czynności cywilnoprawnej. Powstanie obowiązku uzależnione jest od spełnienia dwóch przesłanek:

a) podatnik nie złożył deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych w terminie 5 lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności (z upływem tego terminu następuje przedawnienie zobowiązania podatkowego),

b) podatnik, po upływie powyższego terminu, powołuje się przed organami podatkowymi lub organami kontroli skarbowej na okoliczność dokonania czynności jako jej strona.

Wyjątkowość rozwiązania wyraża się w tym, że przedawniony (z powodu upływu terminu przedawnienia) obowiązek podatkowy odnawia się (nowacja), wskutek zajścia innego zdarzenia (powołania się na fakt dokonania czynności).

Wyrok WSA z dnia 7 lutego 2017 r., III SA/Wa 152/16

Standard: 87196 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 143 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87197

Komentarz składa z 75 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87192

Komentarz składa z 35 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87209

Komentarz składa z 132 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87206

Komentarz składa z 98 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87203

Komentarz składa z 105 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87201

Komentarz składa z 239 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87199

Komentarz składa z 156 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87189

Komentarz składa z 95 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87198

Komentarz składa z 161 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87187

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.