Terytorialny warunek opodatkowania czynności cywilnoprawnych (art. 1 ust. 4 u.p.c.c.)
Zakres obowiązku podatkowego (art. 1 u.p.c.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Art. 1 ust. 4 pkt 1 i 2 u.p.c.c. określa dwie sytuacje w których czynność mająca za przedmiot prawa majątkowe, podlegać będzie opodatkowaniu. Pierwsza z nich będzie miała miejsce wówczas, gdy prawa majątkowe wykonywane są na terytorium RP, zaś druga w przypadku wykonywania takich praw za granicą, jeżeli jednocześnie spełniony zostanie warunek zamieszkania nabywcy na terytorium RP oraz miejscem dokonania czynności cywilnoprawnej jest to terytorium. Ustawodawca wyraźnie rozróżnia zatem przesłanki opodatkowania czynności, wskazując na "wykonywanie praw majątkowych" oraz "miejsce dokonania czynności".
Czym innym jest "miejsce zawarcia umowy", czym innym "miejsce wykonywania praw majątkowych". Utożsamianie tych pojęć, jak uczynił to Sąd pierwszej instancji, prowadzić musi do uznania, że dokonał on błędnej wykładni art. 1 ust. 4 u.p.c.c.
Wyrok NSA z dnia 6 września 2022 r., III FSK 825/21
Standard: 87081 (pełna treść orzeczenia)
Art. 1 ust. 4 pkt 2 u.p.c.c. odnosi się do podlegających opodatkowaniu czynności cywilnoprawnych, których przedmiotem są rzeczy znajdujące się za granicą. Aby czynności cywilnoprawne odnoszące się do tych rzeczy zostały objęte podatkiem od czynności cywilnoprawnych, muszą być spełnione łącznie dwa warunki, a mianowicie: nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium RP i jednocześnie czynność została dokonana na terytorium RP.
Pojęcie "dokonania czynności" nie zostało zdefiniowane ani w u.p.c.c., ani w Ordynacji podatkowej. Skoro ustawodawca nie skonstruował definicji ww. pojęcia na użytek prawa podatkowego, oznacza to, że w tym zakresie korzystać należy z regulacji prawa cywilnego, które odnoszą się właśnie do czynności cywilnoprawnych (prawnych). Najistotniejsze regulacje dotyczące czynności prawnych, w tym również ich dokonywania, zostały zawarte w Tytule IV Księgi pierwszej K.c. Nadto, ponieważ w stanie faktycznym opisana została umowa sprzedaży, znaczenie mogą mieć również regulacje dotyczące tego rodzaju zobowiązań, zamieszczone w art. 535 i nast. K.c.
Wyrok WSA z dnia 31 października 2017 r., I SA/Po 424/17
Standard: 87282 (pełna treść orzeczenia)