Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Podatek od hipoteki wyrażonej w walucie obcej (art. 7 ust. 1 pkt 7 lit. a) u.p.c.c.)

Podatek od hipoteki (art. 1 ust. 1 pkt lit. h); art. 6 ust. 1 pkt 10; art. 7 ust. 1 pkt 7 u.p.c.c.)

Hipoteka zwykła zabezpieczająca wierzytelności wyrażone w walucie obcej zabezpiecza wierzytelność istniejącą, ustaloną w chwili jej ustanawiania. Hipotekę zwykłą Skarżących wyrażono w "oznaczonej sumie pieniężnej", w rozumieniu art. 68 u.k.w.h., choć nie wyrażono jej w pieniądzu polskim, lecz we frankach szwajcarskich.

Wysokość wierzytelności zabezpieczonych hipoteką zwykłą jest zatem znana w chwili ustanawiania hipoteki – "istnieje", choć, zgodnie z prawem możliwe jest zapisanie wysokości hipoteki w pieniądzu innym niż pieniądz polski, na mocy art. art. 68 zd. 2 u.k.w.h.

W świetle art. 7 ust. 1 pkt 7 lit. a) u.p.c.c. wysokość stawki podatkowej 0,1% w konkretnym przypadku należy wyliczać od kwoty zabezpieczonej wierzytelności.

Wierzytelność, w tym także zabezpieczona hipoteką, jest pojęciem cywilnoprawnym, a w takim przypadku, jeśli wierzytelność tą określono w innej walucie niż pieniądz polski, należy odwołać się do zasady walutowości obowiązującej w prawie cywilnym – do art. 358 k.c. Obecne brzmienie art. 358 § 2 zd. 1 k.c., obowiązujące od 24 stycznia 2009r., stanowi wprost, że "wartość waluty obcej określa się według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia wymagalności roszczenia, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe lub czynność prawna stanowi inaczej".

Wyrok WSA z dnia 23 lutego 2010 r., III SA/Wa 1498/09

Standard: 87042 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.