Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Podatek od ustanowienia hipoteki

Podatek od hipoteki (art. 1 ust. 1 pkt lit. h); art. 6 ust. 1 pkt 10; art. 7 ust. 1 pkt 7 u.p.c.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Na powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych ma wyłącznie wpływ zaistnienie zdarzenia polegającego na dokonaniu czynności prawnej ustanowienia hipoteki (przedmiot opodatkowania). Z kolei podstawę opodatkowania tworzy w tym przypadku kwota zabezpieczonej hipoteką wierzytelności, wynikającej z jednego stosunku prawnego. 

W przypadku ustanowienia hipoteki, punktem odniesienia przy ustalaniu przedmiotu i podstawy opodatkowania jest wyłącznie liczba czynności prawnych oraz kwota zabezpieczonej wierzytelności.

Z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. h) u.p.c.c. wynika, że: podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają (...) następujące czynności cywilnoprawne: (...) ustanowienie hipoteki". W świetle treści art. 6 ust. 1 pkt 9 u.p.c.c. podstawę opodatkowania przy ustanowieniu hipoteki stanowi kwota zabezpieczonej wierzytelności. 

Ponieważ hipoteką może zostać zabezpieczona wierzytelność istniejąca, jak też wierzytelność o wysokości nieustalonej, zróżnicowane zostały w art. 7 ust. 1 pkt 7 u.p.c.c. stawki opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (w przypadku wierzytelności istniejących stawka opodatkowania wynosi 0,1% kwoty zabezpieczonej wierzytelności, a dla wierzytelności o wysokości nieustalonej ustalono jednolitą stawkę kwotową w wysokości 19 zł.).

Wyrok WSA z dnia 13 maja 2015 r., I SA/Gl 259/15

Standard: 87035 (pełna treść orzeczenia)

Jeżeli z treści czynności prawnej (umowy pożyczki), a przede wszystkim z oświadczenia dłużnika o ustanowieniu hipoteki wynika, że sumą hipoteki objęto jedynie kwotę odpowiadającą rzeczywistej wysokości należności głównej (wartości udzielonej pożyczki), to zasadny jest wniosek, że w zakresie zabezpieczenia hipotecznego nie mieszczą się inne świadczenia o roszczenia uboczne wymienione w art. 69 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2001 r. nr 124, poz. 1361 ze zm.) oraz, że hipoteka taka zabezpiecza wierzytelność istniejącą o skonkretyzowanej kwocie, a zatem zastosowanie znajduje stawka podatkowa przewidziana art. 7 ust. 1 pkt 7 lit. a/ ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz.649 ze zm.).

O ustanowieniu hipoteki na zabezpieczenie wierzytelności o wysokości nieustalonej (art. 7 ust. 1 pkt 7 lit. b/ ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych) można natomiast mówić wówczas, gdy:

- w dacie ustanowienia hipoteki nie jest znana wysokość wierzytelności głównej wynikającej z określonego stosunku prawnego, albo

- w sumie hipoteki wyrażona została kwota przewyższająca znaną należność główną, a nadwyżkę ponad tę wartość odniesiono do nieskonkretyzowanych co do wysokości roszczeń wierzyciela o odsetki, koszty postępowania oraz inne roszczenia o świadczenia uboczne.

Wyrok NSA z dnia 1 sierpnia 2014 r., II FSK 1999/12

Standard: 87047 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 98 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87041

Komentarz składa z 107 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87044

Komentarz składa z 138 słów. Wykup dostęp.

Standard: 87045

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.