Nadpłata podatku a zwrot podatku od czynności cywilnoprawnych
Zwrot podatku od czynności cywilnoprawnych (art. 11 u.p.c.c.)
Podatek zapłacony od czynności bezwzględnie nieważnej, jako nienależnie zapłacony, stanowi nadpłatę w rozumieniu art. 72 § 1 pkt 1 lub pkt 2 Ord. pod. i podatnik może go odzyskać w trybie przepisów Ordynacji podatkowej o stwierdzeniu nadpłaty. Zwrot podatku jest odrębną od nadpłaty instytucją prawa podatkowego, zdefiniowaną w art. 3 pkt 7 Ord. pod. Zgodnie z tym przepisem ilekroć w tej ustawie (Ord. pod.) jest mowa o zwrocie podatku, rozumienie się przez to zwrot różnicy podatku lub zwrot podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, a także inne formy zwrotu podatku przewidziane w przepisach prawa podatkowego. Do tej ostatniej kategorii należy zaliczyć zwrot podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 11 ust 1 u.p.c.c. Zwrot podatku w tym trybie nie jest, zatem tożsamy z wystąpieniem nadpłaty w rozumieniu art. 72 § 1 pkt 1 lub pkt 2 Ord. pod.
Odsetki za zwłokę przysługują podatnikowi tylko wówczas, gdy przewiduje to przepis prawa. Pozostaje poza sporem, że przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (u.p.c.c.) nie zawierają przepisu regulującego kwestię oprocentowania przy zwrocie podatku na podstawie art. 11 ust. 1. Stosownie natomiast do treści art. 76b Ord. pod. do zwrotu podatku stosuje się odpowiednio przepisy art. 76, art. 76a, art. 77b i art. 80 Ord. pod. Z brzmienia przepisu wynika, że wyliczenie to jest kompletne i nie zawiera odesłania do przepisów regulujących kwestie oprocentowania nadpłaty. Oznacza to, że w tym przypadku nie znajduje odpowiedniego zastosowania art. 72 §1 i 2, art. 77 oraz art. 78 Ord. pod. Wbrew, zatem wywodom skargi kasacyjnej przepisy Ordynacji podatkowej różnicują i to w istotny sposób instytucje nadpłaty i zwrotu podatku. Nie znajduje, więc podstaw teza, że uprawnienie podatnika do zwrotu podatku z oprocentowaniem na zasadach analogicznych do oprocentowania nadpłaty, wynika z treści art. 76b Ord. pod.
Wyrok NSA z dnia 2 kwietnia 2015 r., II FSK 719/13
Standard: 87021 (pełna treść orzeczenia)
Podatek zapłacony od bezwzględnie nieważnej czynności cywilnoprawnej - jako nienależnie zapłacony - stanowi nadpłatę (art. 72 § 1 pkt 1 o.p.), a podatnik może domagać się jej zwrotu w trybie przepisów o.p. o stwierdzeniu nadpłaty (art. 75 i następne o.p.); do nieważności bezwzględnej - inaczej niż do względnej - nie ma zastosowania instytucja zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnej przewidziana w art. 11 ust. 1 u.p.c.c. Tym też należy tłumaczyć pominięcie w wymienionym przepisie bezwzględnej nieważności czynności cywilnoprawnej jako podstawy zwrotu podatku.
Wyrok WSA z dnia 20 grudnia 2010 r., I SA/Gl 793/10
Standard: 87028 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 87023