Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego przy umowie sprzedaży (art. 6 ust. 1 pkt 1 u.p.c.c.)

Podatek od umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a); art. 6 ust. 1 pkt 1 i 2; art. 7 ust. 1 pkt 1 i 2 u.p.c.c.)

Wyświetl tylko:

W treści art. 6 ust. 1 u.p.c.c. ustawodawca posłużył się pojęciem wartości rynkowej rzeczy lub prawa majątkowego - w liczbie pojedynczej - w odniesieniu do określenia podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jednakże nie przesądza to o prawidłowości jego stanowiska. Poszczególne zapisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych należy odczytywać we wzajemnym powiązaniu.

trzeba zauważyć, że już w art. 6 ust. 2 u.p.c.c. - w odniesieniu do sposobu określenia ww. wartości ustawodawca wprost posłużył się określeniem "wartości rynkowej przedmiotu czynności cywilnoprawnych". Indywidualne określenie wartości rynkowej rzeczy i/lub prawa majątkowego wchodzących w skład szerszego (tj. składającego się z większej liczby rzeczy i/lub praw majątkowych) przedmiotu sprzedaży, umożliwia prawidłowe określenie wartości rynkowej (podstawy opodatkowania) dla całej transakcji (czynności cywilnoprawnej) rozumianej jako łączna wartość rynkowa (suma) tych rzeczy i/lub praw.

Wyrok WSA z dnia 14 stycznia 2020 r., I SA/Bk 664/19

Standard: 86892 (pełna treść orzeczenia)

Zgodnie z art. 33 ust. 4 u.r. wartość firmy stanowi różnicę między ceną nabycia określonej jednostki lub zorganizowanej jej części a niższą od niej wartością godziwą przejętych aktywów netto. Jeżeli cena nabycia jednostki lub zorganizowanej jej części jest niższa od wartości godziwej przejętych aktywów netto, to różnica stanowi ujemną wartość firmy. W konsekwencji w praktyce gospodarczej może dojść do sytuacji, w której w zależności od wartości firmy, tj. istniejącego stanu faktycznego, ostateczna cena przedsiębiorstwa będzie mniejsza, większa lub równa wartości rynkowej poszczególnych składników majątkowych wchodzących w jego skład. Dlatego min. na potrzeby opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych ustawodawca w art. 6 ust. 1 pkt 1 tej ustawy w noweli z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2006 r., nr 222, poz. 1629) odstąpił od kryterium ceny sprzedaży ze względu na subiektywny charakter tego miernika. Podstawą opodatkowania jest zatem suma wartości rynkowej rzeczy i praw majątkowych składających się na przedsiębiorstwo.

Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2018 r., II FSK 1932/16

Standard: 86903 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.